Toksyczni rodzice a wsparcie rodziny męża

odnośnie odpowiedzi na pytanie:Jak radzić sobie z toksycznymi rodzicami?chciałam poinformowac że moim zdaniem ja nie potrzebuje terapii bo radze sobie z tym, mam duze wsparcie u meza i jego rodziny. Chodzi mi tylko o to co z nimi zrobic, boje sie ze moga zrobic cos naprawde glupiego,nie chce zeby zakonczylo sie to jakas tragedia,ja sobie z tym radze ale czy jest jakas szansa zeby z nimi sie dogadac, zeby wytlumaczyc im ze zle robia, bo nie chcialabym isc na policje gdy dojdzie do zlej sytuacji.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Nie znam treści wcześniejszego Pani pytania i odpowiedzi, jakiej Pani udzielono odnoście relacji z toksycznymi rodzicami, dlatego odniosę się tylko do tego, co Pani teraz napisała. Myślę, że jeżeli zależy Pani na dobrych, a przynajmniej poprawnych relacjach z rodzicami, to jednak powinniście pomyśleć razem o podjęciu psychoterapii i akurat ta osoba, która to zasugerowała we wcześniejszej odpowiedzi udzielonej Pani, miała rację. Zgadzam się z nią. Doraźnie może Pani próbować rozmawiać z rodzicami, tłumaczyć im pewne kwestie, stawiać asertywnie granice, których nie chce, by przekraczali, ale nie ma Pani gwarancji, że Pani prośby i reakcje zostaną przez rodziców respektowane, że zastosują się oni do Pani próśb, że nie dojdzie do jakiejś tragedii, o czym Pani sama wspomniała w wiadomości. Nie jestem wtajemniczona w to, co dzieje się między Panią a rodzicami, ale jeżeli rodzice są agresywni, grożą Pani, to może Pani to zgłosić na policję. Napisała Pani, że nie potrzebujecie terapii, że radzi sobie Pani z sytuacją, ale w drugim zdaniu Pani sobie sama przeczy, pisząc, że boi się, że rodzice mogą zrobić coś głupiego i że może dojść do tragedii. To chyba jednak tak nie do końca panuje Pani nad sytuacją. Pyta Pani, czy jest szansa, żeby się dogadać z rodzicami. Nie wiem, nie mam pojęcia. Nie znam ani Pani, ani Pani rodziców, ani spraw, które Was różnią, przez które się kłócicie, które wymagają dogadania. Zachęcam Panią do przeczytania książki S. Forward „Toksyczni rodzice” albo przynajmniej do przeczytania artykułu: http://portal.abczdrowie.pl/toksyczni-rodzice. Mam nadzieję, że znajdzie Pani z rodzicami wspólny język i że zdołacie się porozumieć.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Nie zmieni Pani rodziców. Nie da się kogoś zmienić. Zmienić możemy tylko siebie, jeśli jesteśmy wystarczająco mocno zmotywowani.
To, co robią rodzice jest ich decyzja, ich odpowiedzialnością i to oni poniosą konsekwencje swoich decyzji. Warto żeby miała Pani w sobie na to zgodę. Oddała im odpowiedzialność za siebie i nie próbowała zrobić czegoś za nich.
Może Pani natomiast i potrzebuje dbać o siebie i swoja rodzinę. Stawiać granice rodzicom, w sposób jasny, stanowczy i konsekwentny (ale z miłością).