Dzień dobry!

Serdecznie współczuję Pani straty. Żałoba to bardzo trudny i bolesny czas, ale też naturalna reakcja na śmierć bliskiej osoby. Nie jest możliwe sprawić, żeby ból całkowicie zniknął i żałoba przeszła niezauważalnie. Można i warto jednak skorzystać z pomocy, aby nieco załagodzić dolegliwości i zapewnić sobie możliwie najbezpieczniejsze warunki do przejścia tego najtrudniejszego czasu.
Proszę rozważyć podjęcie psychoterapii oraz skonsultować się z lekarzem psychiatrą. Kontakt ze specjalistą jest ważny także dlatego, aby rozpoznać, jeśli żałoba przerodzi się np. w stan depresji.
Pomoc otrzyma Pani np. w Poradni Zdrowia Psychicznego lub Centrum Interwencji Kryzysowej.

Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Śmierć bliskiej osoby

Jak przeżyć śmierć osoby bliskiej?
KOBIETA, 56 LAT ponad rok temu

Witam,

Bardzo trudno jest znaleźć uniwersalną receptę na ten trudny czas. Pozwolę sobie podzielić się tym, co wielu osobom pomaga. Proszę sobie pozwolić na chwile niedowierzania, że to się stało naprawdę, na łzy – i te w samotności i te „komuś w rękaw”, na chwile słabości i tęsknoty a nawet obawy, na złość za to, że ta osoba odeszła. Proszę pamiętać o rozmowach ze znajomymi, innymi bliskimi, czy przyjaciółmi, o wychodzeniu z domu, spotkaniach z innymi, ciepłym posiłku... Proszę sobie dać trochę czasu. Po utracie bliskiej osoby często pozostaje ogromna pustka i trzeba czasu, by uczucia związane ze stratą i opuszczeniem nie były tak bolesne. Pomocne mogą być spotkania z psychologiem/psychoterapeutą. Jeśli zauważy Pani, że cierpienie nie słabnie twa zbyt długo, nie udaje się „zapełnić” pustki po tej osobie, trudno się „skierować” w stronę własnego życia, myśli i uczucia będą nieustannie krążyć wokół zmarłej osoby zachęcam do wizyty u psychologa/psychoterapeuty. Specjalista pomoże uporać się z żałobą. Jeśli uczucia są zbyt trudne do uniesienia warto rozważyć wizytę u lekarza psychiatry. Być może po rozmowie z lekarzem będzie Pani chciała wspomóc się lekami.

Pozdrawiam
Karolina Matlak

0

Śmierć bliskiej osoby, to niezwykle trudna sytuacja. I nie ma jednoznacznej odpowiedzi jak sobie z nią poradzić. Jedyne co jest pewne, to pozwolenie sobie na przeżycie żałoby, na opłakanie zmarłego a w konsekwencji pożegnanie się z nim. W zależności od stopnia bliskości, żałoba może trwać od kilku tygodni do roku. Warto mieć w tym czasie wsparcie innych osób, nie uciekać w samotność. Gdyby obniżony nastrój dominował a uczucie smutku potęgowało się, warto udać się po wsparcie do psychologa.

Pozdrawiam serdecznie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak poradzić sobie po śmierci bliskiej osoby?

Witam Po smierci mojego chrzestnego, ktory całe zycie zastepował mi ojca .....nie moge dojsc do siebie...byłam w szpitalu podczas reanimacji......nieudała sie lekarz pozwolił mi sie pozegnac.............krzyczałam na cały szpital wyszarpali mnie od niego.....nie moglam zejsc po schodach z 4 pietra maz mnie zniosl.Od tamtej pory wszystko widze w czarnych barwach...mam 2 dzieci........mało tego ostatnio odeszła babcia zadzwoniła do mnie i powiedziała, ze umiera nie zdazyłam dojechac................co ja mam zrobic ze soba?
KOBIETA, 40 LAT ponad rok temu

Dzień Dobry Pani,

Wyobrażam sobie, jak trudno jest Pani pogodzić się ze stratą tak bliskiej dla Pani Osoby Chrzestny/Babcia.
Proszę przyjąć ode mnie moje zrozumienie...

Aby pogodzić się ze stratą,potrzebny jest czas i pozwalanie sobie na przezywanie emocji.
Proszę nie pozostawać w tym i z tym samej.
Zachęcałabym Panią do rozważenia zwyczajnej rozmowy z psychologiem, która byłaby dla Pani wspierająca i pomocna.

Gdyby miała Pani życzenie takiej rozmowy ze mną, zapraszam do kontaktu via Skype.

Z przesłaniem dla Pani Tego, Co jest Pani najbardziej teraz potrzebne,
irena.mielnik.madej@gmail.com

0

Witam,

zalecane jest wsparcie psychoterapeutyczne, ze specjalistą łatwiej będzie poradzić sobie z problemem.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty