Trudności w zaśnięciu

Dlaczego nie mogę zasnąć ? Jakie mogą być przyczyny nie spania. Chodzę spać późno praktycznie śpię po 4 godziny dziennie. To staję się coraz bardziej uciążliwe. Co może Mi pomóc w zaśnięciu???? Proszę pomóżcie

przyczyna niespania sa nierozwiazane, czasem nierozpoznane problemy, nieumiejetnosc radzenia sobie ze stresem polaczone ze zla chigiena psychiczna czasu tuz przed zasnieciem.proponuje konsultacje psychologiczne i zajecie sie tym tematem.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

Dzień dobry!

Trudno szukać odpowiedzi na to pytanie, nie mając żadnych informacji na temat Pani ogólnego stanu zdrowia, aktualnych codziennych aktywności, stylu życia, historii problemu, od jak dawna się pojawia, jak dotąd próbowała go Pani rozwiązać itp. Proszę zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

Pozdrawiam!

Witam, emocję, a w szczególności lęki mają wpływ na komfort zasypiania, jeśli przyczyna nie tkwi w nadmiarze wypitej wieczorem kawy lub zielonej herbaty. Aby znaleźć źródło bezsenność, proszę się zastanowić, czy w ostatnim czasie wydarzyło się w Pani życiu coś niepokojącego, stresującego, coś Panią zmartwiło lub doświadczyła Pani straty (ktoś odszedł, jakaś szansa Panią ominęła itp.). Trudności z zasypianiem zwykle mają podłoże emocjonalne i coś wewnętrznie, tak porusza, że osoba ciągle się wybudza i czuje niepokój. Pozdrawiam

Czy miała Pani ostatnio jakieś trudne doświadczenia? Stres? Problemy rodzinne czy zawodowe? Albo czeka Panią coś trudnego? Wszystko to może być przyczyna napięcia i pobudzenia emocjonalnego, które utrudniają odpoczynek.
Ważne są także tzw rytuały związane z kładzeniem się spać- czy i co Pani je lub pije przed snem? Czy kładzie się Pani o podobnej porze, co robi wcześniej (czy np ogląda pobudzające filmy czy czyta takie książki itp) czy dba Pani o wyciszenie przed snem i o przyjemna atmosferę spania jak wietrzenie pokoju? Czy łóżko kojarzy się Pani ze spaniem czyli czy jest zarezerwowane do tego i nie pełni innych funkcji (np oglądanie tv, jedzenie itp).
Podsumowując: na początek warto przyjrzeć się temu, co może być psychologiczna przyczyna zaburzeń snu. A potem popracować nad samymi zachowaniami związanymi ze spaniem.
W razie nasilenia trudności warto skonsultować się ze specjalistą- bezsenność może być także objawem chorobowym (np zaburzeń maniakalnych, depresyjnych itp).

Witam Panią
Bezsenność ma najczęściej podłoże psychologiczne.
Do najczęstszych przyczyn bezsenności należą stres,
przeżywane emocje, nerwice, lęki, depresja
Jednak rzetelną diagnozę można postawić
tylko podczas osobistej konsultacji.
Zachęcam Panią do omówienia problemu z psychologiem.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl