Uczucie zawstydzenia i nieśmiałość u przedszkolaka

Kiedys miala miejsce taka sytuacja w przedszkolu. Syn jak zawsze rozbiegany pelny energi uslyszal stukanie i powiedzial: mama to slychac jak bebenki co dzis byly (mieli filharmonie). Wiec zobaczyl Pania dyrektor pobiegl do niej i zaczal mowic w tym czasie stojaca obok Pani cos do niego powiedzial i zaciol sie stanol jak wryty od tamtej pory to bylo jakies 2 lata temu zaczol sie wstydzic wszystkich. Nie powie ani slowa jakby mogl to by pod spodnice wlazl :-)

Opisane problemy mogą wynikać z trudności społecznych (a nie komunikacyjnych czy z rozumieniem) lub emocjonalnych. Warto skonsultować się z psychologiem dziecięcym, który będzie miał szansę przeprowadzić wywiad i poobserwować malca, na tej podstawie będzie mógł doradzić najlepsze metody poprawy funkcjonowania maluszka w relacjach, poprawę poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie (czyli zmniejszenia zawstydzenia), a tym samym ułatwić mu proces wejścia w socjalizację i naukę szkolną.

Dzień Dobry Pani,

Trochę czasu upłynęło od czasu zdarzenia.

Zachęcam Panią do konsultacji, najpierw z pediatrą i z psychologiem dziecięcym.

Jestem przekonana, że umiejętna i profesjonalna rozmowa będzie pomocna w otwarciu się Pani Synka na relacje, czego Pani i Synkowi, serdecznie życzę,

Irena Mielnik-Madej