Ułożenie diety na wzrost masy ciała

Witam, mam 18 lat ważę 55 kg i mam 180 cm wzrostu, chciałbym przytyc ale nie wiem co i jak jeść, czy jest możliwosć ułożenia jakiejś diety ? niestety nie jestem jakims bogaczem wiec zeby ona w miare nie obciazała budżetu domowego :) Z gory dziekuje

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Pana dieta musi się składać z bogatych odżywczo produktów, a nie "tuczących". Zdrowa dieta prowadzi do zdrowej wagi, zarówno niższej, jak i wyższej. Proponuję komponować dietę ze świeżych, nieprzetworzonych produktów. Proszę zakupy w sklepie spożywczym skoncentrować na takich artykułach jak: warzywa (podstawa każdego posiłku), mięsie (nie muszą to być drogie elementy, polecam też podroby - są tanie i bardzo bogate we wszystko co organizm potrzebuje), ryby (śledzie, makrela, sardynki i inne), jaja, tłusty nabiał (pełne mleko, śmietanka, twaróg), orzechy i owoce, najlepiej jagodowe (maliny, truskawki), trochę ziemniaków i kasz. Jeżeli zależy Panu na atrakcyjnej sylwetce, polecam ćwiczenia siłowe, interwały (np. 3x powtórzyć zestaw ćwiczeń o nazwie HICT co drugi dzień)- proszę poszukać zestawów ćwiczeń w internecie, Nie trzeba wcale płacić za siłownię.
Plan dnia może wyglądać jakoś tak:
1. jajecznica, ulubione warzywa, kawa ze śmietanką
2. garść orzechów
3. kotlety mielone, surówka z kiszonej kapusty, kasza gryczana
4. koktajl ze śmietany z mrożonymi truskawkami i łyżka miodu
5. sałatka z sałaty, sosu winegret, pomidorów i sera typu feta
Do picia woda, herbata różnego typu, ewentualnie świeże soki w niedużej ilości.
Powodzenia.

Witam serdecznie,

Niestety w celu ułożenia indywidualnej diety na wzrost masy ciała musiałabym znać więcej szczegółów na Pana temat. w tym celu konieczny byłby wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłby Pan zainteresowany konkretną dietą zachęcam do kontaktu. Z pewnością powinien Pan skupić się nad tym co zjada a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę pozbawione ważnych składników odżywczych. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu. Należy również spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Dziennie należy spożywać nie mniej niż 2-3 łyżki oliwy z oliwek lub innego oleju roślinnego, jako dodatek do potraw. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Posiłki należy spożywać powoli i starannie przeżuwać każdy kęs. Należy unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Należy zadbać o odpowiednią dawkę snu min. 7 godzin. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem. Aby przytyć powinien Pan być na tzw bilansie dodatnim czyli spożywać więcej niż wskazuje na to Pana czynna przemiana materii.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zapraszam na konsultację dietetyczną lub zachęcam do kontaktu tel 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk dietetyk