Utrata poczucia wartości po zakończeniu związku przemocowego

5 lat byłam w związku przemocowym. bił mnie i poniżał. 3 tygodnie temu zakończyłam to z pomocą terapeuty. od tamtej pory toczy się postępowanie karne w przedmiocie napaści na mnie i zniszczenia mojego mienia. a on teraz wyjechał nad morze z dziewczyną, z którą podejrzewałam go w trakcie naszego związku o zdradę. pojechali tylko we dwoje. mimo iż nie chcę do niego wracać, to czuję się jak śmieć. jak sobie z tym poradzić?

Mgr Marta Żak Psycholog, Katowice

Myślę, że podobne uczucie mogło powracać do Pani już dawniej, kiedy pozostawała Pani w związku z tym mężczyzną. Przeżywanie negatywnie swojej osoby, poczucie bycia mało wartościową mogę oczywiście być efektem pozostawania w przemocowej relacji. Niewykluczone, że jeszcze przed zwiazaniem się z partnerem zdarzało się Pani podobne myślenie o sobie. Bez względu na to, kiedy się to zaczęło może Pani pracować nad tym w terapii. Zachęcam do skorzystania z psychoterapii indywidualnej.

Witam Panią. Czytając to co Pani napisała myślę, że Pani doświadczenie można podzielić na etapy. Skutecznie z pomocą specjalisty udało się Pani zatrzymać przemoc ze strony partnera. To bardzo ważne bo do Pani życia może wrócić poczucie bezpieczeństwa. To czego Pani obecnie doświadcza to skutki przemocy. Dotyczą one takich obszarów jak poczucie własnej wartości, obraz siebie itd. Czasem osoba, która doświadczyła tego typu wydarzeń cierpi na objawy zespołu stresu pourazowego. To bardzo ważne, żeby Pani rozumiała to co się z Panią dzieje - że to są normalne reakcje na nienormalną sytuację. Moim zdaniem potrzebuje Pani pomocy psychologicznej ukierunkowanej na poradzenie sobie ze skutkami przemocy. To jest kolejny etap przed Panią. Nie każdy psycholog ma w tym zakresie potrzebne umiejętności. Proszę zapytać terapeutę, który pomagał Pani zatrzymać przemoc o taką osobę. Być może wskaże taką osobę. Pozdrawiam Panią.