Odzyskanie poczucia własnej wartości po toksycznym związku

Witam, Mam pytanie Sostra żyje od 10 lat w toksycznym związku, W chwili obecnej jej mąż odebrał jej częściowo władze rodzicielską. Ona jest w szpitalu psychiatrycznym. Nie ma na nic ochoty nie chce niczego innego tylko męża psychopaty. Tylko on jest ważny. Jak do niej dorzeć? Jak pomóc jej odzyskać własną wartość. Ona miała prac ę jest po studiach i ma 2 synów 7 i 10 lat. In ją wywalił z domu i dzieci traktuje jak kiełbasę dla psa- mojej siostry
ponad rok temu

Witam Panią,
z tego co Pani opisała wynika, że siostra przyjęła tożsamość ofiary - dzieje się to stopniowo. Zachęcam, aby porozmawiać z siostrą i zaproponować specjalistyczną pomoc np. w Centrum Interwencji Kryzysowej, Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, które są w każdym większym mieście. Wychodzenie z przemocy to bardzo długi proces, dlatego ważne jest wsparcie bliskiej osoby, obecność, nawet gdy ktoś zaczyna się wycofywać. Mówienie o jej mężu źle w niczym nie pomoże - ważniejsze jest, aby Pani siostra mogła odpowiedzieć sobie na pytania: jak się czuje, czy na przestrzeni lat zmieniła się, jeśli tak to jak? Czy che coś zmienić w swoim życiu? Czego się boi? Oczywiście ostatecznie decyzja będzie należała do Pani siostry, ale Pani zawsze może mówić, co Pani widzi i niepokoi.
Z poważaniem
Izabela Makowska-Trzeciak

Witam Panią Serdecznie,

Jedynie pozostaje Pani udzielanie Siostrze wsparcia emocjonalnego, fizycznego, duchowego.

Sama Pani obecność, zaangażowanie i otwartość na potrzeby Pani Siostry już jest
uzdrawiająca.
Pani Siostra potrzebuje regeneracji sił, po hospitalizacji, po tym będzie mogła zadbać o odzyskanie poczucia własnej wartości, by na nowo zadbać o siebie, swoich Synów.

Wówczas zaktualizuje swój związek małżeński i prawdopodobnie spojrzy na niego już z innej perspektywy.

Życzę Pani i Pani Najbliższym radości i siły wewnętrznej,
Irena Mielnik-Madej
irena.mielnik.madej@gmail.com