Uzależnienie czy nie?

Drogi lekarzu, mam 16lat i masturbuje się, gdy tego nie zrobię po 3 dniach czuję, że pękną mi jądra i boli mnie penis. Czy to przejdzie z wiekiem, czy to uzależnienie, jak to powstrzymać?

Witam!

Masturbacja w wieku dojrzewania, kiedy nie rozpocząłeś jeszcze współżycia, lub dochodzi do niego nieregularnie jest normalnym sposobem rozładowywania napięcia seksualnego. Nie masz się czym martwić, ponieważ masturbacja jest nieodłącznym elementem rozwoju seksualnego człowieka. Dzięki niej możesz zmniejszać napięcie seksualne oraz poznawać reakcje swojego organizmu. Nie ma w tym nic złego, gdyż możesz dobrze poznać swoje ciało i potrzeby, co w dorosłości może zaowocować udanym życiem seksualnym z partnerką.

Pozdrawiam