Witam,
Wydaje mi się, że tu bardziej kompetentną osobą d udzielenia odpowiedzi będzie terapeuta uzależnień. Jego wiedza i doświadczenie na pewno pomogą wyjaśnić opisany problem.
Osobiście uważam, że Pani przebywanie w środowisku czynnych alkoholików może spowodować u Pani nawrót choroby. Ale to wyłącznie moja prywatna opinia.
Pozdrawiam.
Witam,
problem uzaleznienia wymaga dużej świadomości od kogoś,kto chce wyjśc z nałogu.Nie jest Pani świadoma faktu,że być może nie ma w ogóle kontaktów spoza grona osób pijących,więc z kimkolwiek zaczyna Pani znajomośc,powraca to samo towarzystwo,które nie umie "nie pić".Bardzo ważne jest więc opisane doświadczenie abstynencji,o którym Pani wspomina.Dzięki jakim sposobom Pani przestała pić i dlaczego zaniechała ich obecnie?Mogło się to wiązać z brakiem bliskich osób lub inną dokuczliwością,która wymaga przepracowania z terapeutą/bardzo zachęcam/.To nie jest proste,ale w Pani wieku możliwe.Trzeba więc zapewnić sobie poczucie więzi ,ale z ludżmi,którzy nie podpierają się w kontaktach uzywkami,lecz sobą nawzajem.Bezwzględnie powinna Pani uczestniczyć w terapii i to najlepiej indywidualnej.
Witam Panią. Mam nadzieję, że od 13 miesięcy nie tylko utrzymuje Pani abstynencję, ale również korzystała Pani/nadal korzysta z profesjonalnej terapii dla osób uzależnionych od alkoholu. Dzięki niej może Pani łatwiej rozpoznać zagrożenia i radzić sobie z nawrotem i głodem alkoholowym. Z całą pewnością opisana przez Panią sytuacja jest silnym wyzwalaczem. Jednocześnie pewnie trudno Pani partnerce wpłynąć skutecznie na osoby pijące w jej rodzinie. Być może rozwiązaniem by nie sięgać po to radykalne jest żeby Pani nie bywała w domu rodzinnym partnerki między osobami pijącymi. Jeśli jest Pani w procesie terapii radzę porozmawiać o tym ze swoim terapeutą. Jeśli jest Pani osobą wyłącznie niepijącą proszę rozważyć podjęcie profesjonalnej terapii. Niestety osoby pijące jak i inne "wyzwalacze" mogą znaleźć się blisko Pani. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Związek z osobą uzależnioną od alkoholu – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Jak wspierać męża walczącego z uzależnieniem od alkoholu? – odpowiada Mgr Maria Rzepecka
- Agresja u męża pod wpływem alkoholu – odpowiada Mgr Zuzanna Starczewska
- Uzależnienie od alkoholu po śmierci ojca – odpowiada mgr Monika Góra
- Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu, która nie piła przez dwa lata? – odpowiada Dr Małgorzata Mazurek
- Jedno piwo po pracy a uzależnienie od alkoholu – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Uzależnienie od alkoholu u męża DDA – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Zaburzenia lękowe i napady lękowe a alkoholizm – odpowiada Mgr Karolina Matlak
- Agresja u partnera po spożyciu alkoholu – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Codzienne spożywanie alkoholu a uzależnienie – odpowiada Mgr Joanna Pluta