Uzależnienie od stosowania leków przeczyszczających

Witam. Nazywam sie Daria mam 20 lat, majac 16 lat wpadlam w anoreksje, niby wyszlam z tego , ale nadal mam lek przed utyciem , od 17 roku zycia zaczelam brac tabletki na przeczyszczenie , do dnia dzisiejszego, co jakis czas zwiekszalam dawki , teraz biore po 40 tabletek , i nie potrafie z tym skonczyc , nie potrafie nawet zmniejszyc dawki bo boje sie ze nie zadziala , czuje sie jak bym byla w uzaleznieniu , musze wziazc je codziennie, gdy nie mam pieniedzy robie wszystko by je zdobyc , wiele razy bylo tak ze gdy zamkli mi aptekę potrafiłam w nocy pojechać rowerem 15 km dalej od mojej miejscowości do całodobowej apteki by tylko zdobyć te tabletki, miałam wiele razy chęci skończyć z tym ale nie potrafię to jest silniejsze ode mnie, najgorsze jest to że raz chce pomocy , a raz nie ,co mam zrobić by chociaż ograniczyć te tabletki ? czy to może być uzależnienie?

Szanowna Pani, problem przez Panią opisany z całą pewnością wymaga konsultacji z dobrym psychodietetykiem. Nadużywanie tego typu środków może spowodować dysfunkcję jelit (zespół jelita leniwego czy nawet nowotworu jelita grubego). Co więcej daje to Pani tylko pozorną utratę/kontrolę wagi ponieważ środki przeczyszczające nie powodują zmniejszenia wchłaniania w żołądku, ani nie przyspieszają przesuwania trawionych pokarmów poza jelitem, to znaczy, że nie zmniejszają znacząco wchłaniania substancji odżywczych. Mniejsza ilość wchłanianych kalorii po przyjęciu tego typu środków wynosi tylko ok. 10% . Dlatego też spadek wagi jest efektem utraty wody.
Z racji tego, że tak długo (4 lata) funkcjonuje Pani w ten sposób, po odstawieniu środków przeczyszczających mogą pojawić się zaparcia i inne problemy z u. pokarmowym. Konieczne byłoby rozpisanie diety bogatej w błonnik oraz pić dużych ilości wody. Najlepiej poprosić o jej przygotowanie dietetyka, który podpowie Pani jak unormować pracę jelit po odstawieniu tabletek.
Jednakże bardziej martwią mnie objawy uzależnienia. A proszę pamiętać, że uzależnienie jest problemem nie tylko farmakologicznym ale też psychologicznym. Dlatego bardzo gorąco zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii i przepracowania problemu, gdyż bez odpowiedniej pomocy psychologicznej, pozbycie się uzależnienia może być bardzo trudne.
Serdecznie pozdrawiam.

Dzień dobry,

Proszę rozważyć podjęcie leczenia zaburzeń odżywiania - w formie ambulatoryjnej (np.: w PZP, prywatnie) lub na oddziale szpitalnym, specjalizującym się z lecz.zaburzeń odżywiania (np.: Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Pododz. Psychiatrii Psychodynamicznej).

To jest uzależnienie, w dodatku bardzo niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia.
Proszę udać się do poradni leczenia zaburzeń odżywiania najbliższej miejsca zamieszkania , powinien Pani pomóc zespół specjalistów: psychodietetyk, psychoterapeuta, dietetyk.
Proszę skontaktować się z jednym ze stowarzyszeń zajmujących się zaburzeniami odżywiania, pracują w nich ludzie , którzy sami zmagali się z tą chorobą i pokonali ją, mogą być dla Pani wielkim wsparciem.
Proszę też pomyśleć, kto z bliskich Pani osób mógłby Panią wspierać w procesie leczenia i porozmawiać szczerze z ta osobą - będzie Pani łatwiej przejść proces terapii.

Cieszę się, że ma Pani chęć zmiany - to pierwszy krok do realizacji, życzę powodzenia.

Joanna Arciszewska.

Witam,

polecam konsultację z psychologiem/psychoterapeutą. Z Pani listu wynika, że zaburzenie odżywiania wciąż Pani towarzyszy, tylko zmieniło formę. Wciąż obsesyjnie boi się Pani przytycia, stąd zapewne potrzeba brania tych tabletek, które zapewne w Pani mniemaniu są ratunkiem przed przytyciem. W rzeczywistości jednak, zażywanie środków przeczyszczających w celu odchudzania jest bezcelowe, gdyż nie powodują one zmniejszenia wchłaniania w żołądku, ani nie przyspieszają przesuwania trawionych pokarmów poza jelitem, a zatem nie zmniejszają znacząco wchłaniania substancji odżywczych. Spadki wagi notowane po przyjmowaniu tego rodzaju środków są jedynie efektem utraty wody.

Skutków nadużywania środków przeczyszczających jest wiele. Do najczęstszych i najpoważniejszych należy odwodnienie ze wszystkimi jego konsekwencjami. Środki przeczyszczające wraz z wodą usuwają elektrolity (potas, sód, chlor) niezbędne do prawidłowego działania mięśni. Stan niedoboru zwłaszcza potasu (hipokaliemia) powoduje bolesne skurcze mięśni, drżenia, osłabienie siły skurczu, być może Pani je już odczuwa. Powoduje to, że osoba nadużywająca czuje permanentne zmęczenie, brak siły. Niedobór potasu może prowadzić do poważnych zaburzeń rytmu serca. Zaburzenia bywają na tyle poważne, że mogą doprowadzać do omdleń.
Długotrwałe stosowanie środków przeczyszczających doprowadza do rozwoju „syndromu jelita leniwego”- atonii jelit. Oznacza to, że coraz trudnej jest się wypróżnić bez wspomagania. Rozwijają się i utrwalają zaparcia, potrzebne są też coraz większe dawki leku do osiągnięcia tego samego efektu.

W przypadku regularnego brania tego rodzaju preparatów, w dużych dawkach, odstawienie powinno następować stopniowo (poprzez regularne zmniejszanie dawkowania).

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

Witam,
Proponowałbym skorzystać z pomocy psychoterapeuty i wziąć pod uwagę konsultację psychiatryczną. Oba rodzaje konsultacji przede wszystkim będą mogły pomóc Pani na początek poradzić sobie silnym niepokojem i cierpieniem, które związane są z trudnościami, o których Pani pisze.
Pozdrawiam,

Witam,

be zwątpienia jest Pani uzależniona od środków przeczyszczających a ponad to wcale Pani nie wyszła z anoreksji. Proszę skonsultować się z psychoterapeutą, który pomoże Pani wyjść z choroby. Obawiam się że sama Pani sobie nie poradzi z tym problemem! Anoreksja jest bardzo poważną chorobą, która może nawet doprowadzić do śmierci.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk