W jaki sposób mogę wpłynąć na mojego partnera?

Jestem ze swoim partnerem już 4 lata, jednak od samego początku on ma problem z alkoholem, nadużywa go w każdej możliwej okazji, nie ma znaczenia czy drugiego dnia ma prace czy wolne. Pod wpływem alkoholu. Jak w końcu chciałam go zostawić to grozi, że się zabije, przeciął nawet kabel sugerując, że się pod nim zerwał gdy próbował się powiesić. Nie wiem już jak na niego wpłynąć.

Szanowna Pani,

Pani partner powinien jak najszybciej znaleźć się pod opieką terapeuty uzależnień i psychiatry. Prawda (być może brutalna dla Pani) jest taka,że nie pomoże mu Pani i nie taka jest Pani rola w tym momencie. Sugeruję zadbanie przede wszystkim o siebie - poszukanie grupy wsparcia dla kobiet współuzależnionych lub podjęcie własnej psychoterapii. Funkcjonuje Pani od kilku lat w związku z mężczyzną uzależnionym od alkoholu - z pewnością ma to swoje konsekwencje i warto się temu przyjrzeć, by mogła Pani polepszyć jakość swojego życia, odbudować w sobie poczucie bezpieczeństwa i własnej wartości. Wyobrażam sobie jak bardzo wycieńczona psychicznie Pani jest w tej chwili - próba odejścia od tego mężczyzny była odpowiedzią na zdrowy głos płynący z Pani wnętrza. Nie wspomniała Pani o tym w swoim liście, ale nadużywanie substancji często wiąże się ze stosowaniem przemocy wobec partnerki (psychicznej, fizycznej, seksualnej). Pani partner jest dorosłym człowiekiem i powinien podjąć pracę nad sobą, by móc tworzyć zdrowe relacje z innymi ludźmi - szantaż emocjonalny czy grożenie samobójstwem są destrukcyjne dla związku. Zasługuje Pani na spokojne życie.

Życzę Pani zadbania o siebie.