W jaki sposób poradzić sobie ze stresem?

witam.non stop chodze ze stresowana, czasami spie po kilka godzin wstaje kilka godzin cos robie i wciaz kilka godzin spie tak kilka dni, po jakims czasie kilka dni bym mogla przespac cale dnie non stop jestem zmeczona, zmienilam stanowisko pracy mialam nadzieje ze chociaz mnie to uspokoji ale i tak nic nie pomoglo. prosze o jakies rady lekarze w anglii twierdza zebym wziela urlop w pracy lecz nawet w dniach wolnych mysle za duzo planuje za duzo bardzo chcialabym sie uspokoic z zyc kazdym dniem

Dzień dobry.

Oczywiście odpoczynek jest bardzo ważny i warto pomyśleć o kilku wolnych dniach. Kluczowe jest jednak to, jak codziennie radzi sobie Pani ze stresem. Każdy z nas musi znaleźć swój sposób. Dla jednych będzie to coś wymagającego aktywności fizycznej, inni do radzenia sobie ze stresem potrzebują "biernych aktywności". Czasem nasze strategie z biegiem czasu przestają skutkować. Niekiedy nowe sytuacje wymagają nowych strategii. Najlepiej jest próbować cały czas czegoś nowego, do momentu, kiedy znajdziemy "to coś".

Dla niektórych osób proces szukania odpowiedniej strategii może być trudny. Jeśli uzna to Pani za stosowne, zachęcam do skonsultowania się z psychologiem, który w tym Pani pomoże.

Życzę powodzenia
Tomasz Krasuski

www.krasuski-psycholog.pl

Witam Panią serdecznie.
Często jest tak, że jeśli czegoś bardzo nie chcemy robić, np o czymś myśleć to dzieje się to jakby wbrew nam samym. Na przykład mówimy sobie: "nie myśl o niebieskim słoniu", to on momentalnie pojawia się w naszym wyobrażeniu. Być może, w Pani przypadku, sama myśl o tym, by się nie stresować ów stres powoduje. To tylko hipoteza oczywiście, ale warto mieć ją na uwadze i jakiś czas poobserwować siebie i swoje ciało. Przetestować prawdziwość hipotezy :)
Z drugiej strony, zmieniła Pani stanowisko pracy. Praca w ogóle jest zazwyczaj stresująca, bo mamy wiele obowiązków do wykonania, bo presja czasu, bo szef niezadowolony, bo tak się staraliśmy, a niestety coś się w ostatniej chwili popsuło i musimy zaczynać od nowa.
Jeśli pracuje Pani zagranicą, to naturalne, że może Pani odczuwać więcej sytuacji stresowych itp.
Ważne, by miała Pani w tej gonitwie czas dla siebie, możliwość odpoczynku wśród natury, aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, ulubiona muzyka, relaksacja, wychodzenie z przyjaciółmi, szczera rozmowa z zaufaną osobą, spacer po parku, lesie, basen. To wszystko pozwoli na chwilę oderwać się od codziennych zmartwień. Bardzo pomocne są również techniki oparte na uważności. Uważność, czyli obecność tu i teraz można ćwiczyć np. siadając na ławce w parku, zamknąć oczy i nasłuchiwać różnych dźwięków, nazywać je. Być może wyda się to Pani dziwaczne ćwiczenie, ale proszę spróbować skupić uwagę tylko na dźwiękach. Uważność można ćwiczyć na różne sposoby.
Jeśli te wskazówki jednak nie działają w Pani przypadku, zachęcam do konsultacji, np. online z psychologiem.
Pozdrowienia!

Nadmierny, przeciągający się w czasie stres może powodować opisane przez Panią objawy ze względu na faktyczne wyczerpanie organizmu stanem funkcjonowania "w ciągłej gotowości". Warto przemyśleć, czy na dłuższą metę, taka praca jest możliwa, szczególnie, jeśli nawet wybranie należnego urlopu stanowi poważny problem. Nadmierne wyeksploatowanie organizmu poprzez ciągłą reakcję adaptacyjną zmierzająca do poradzenia sobie z trudną/przerastającą sytuacją ( a to właśnie jest stres) może prowadzić nie tylko do pogorszenia funkcjonowania psychicznego, zmęczenia, spadku nastroju, drażliwości itp, ale także do osłabienia, spadku odporności, a tym samym zwiększonemu ryzyku zachorowalności na inne choroby. Zachęcam zatem do przemyślenia, czy obecny sposób funkcjonowania służy Pani zdrowiu i jakie są możliwości zmiany (jej zyski i koszty) oraz do podjęcia najlepszej dla Pani decyzji. Można to zrobić samodzielnie lub w konsultacji ze specjalistą- psychologiem, psychoterapeutą. Pomoże on nie tylko przyjrzeć się głębiej motywacji, ale także zrozumieć i przepracować blokujące zmianę czynniki (zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne, osobowościowe). Zachęcam do działania!

Witam, proszę skorzystać z pomocy psychologicznej. Warto zastanowić się jak sobie radzić ze stresem, nauczyć się relaksować. Urlop z pracy na pewno pomógłby, jeżeli czuje się Pani przemęczona, zbyt obciążona. Proszę zastanowić się jakie aktywności sprawiają Pani przyjemność i pozwalają się odprężyć.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

Proszę Pani,
Ogólnie powiedziała Pani o stresie, ale nie wiem co Panią stresuje:
czy zadania w pracy, które są niewykonane?
czy za dużo pracy ogólnie?
czy deficyty zdrowotne?
czy złe relacje towarzyskie lub ich brak?
Niemniej jednak proponuję, aby Pani zwróciła uwagę na jakieś działanie: hobbystyczne, fizyczne, intelektualne lub towarzyskie. Skupienie się na innym działaniu niż praca z reguły daje dobre rezultaty.
Tak naprawdę nie wiem czym się Pani zajmuje? Myślę, że w tym miejscu gdzie Pani pracuje jest dużo możliwości dla młodej kobiety: kurs tańca, chór, czytelnia, park, basen, fotografia - to wszystko może służyć do rozwijania swoich zainteresowań. Proszę coś wybrać i zająć się tą dziedziną. W stresie żyjemy wszyscy, ale nie znaczy to, że ma on opanować nasze życie.
Życzę powodzenia.
Pozdrawiam, Alicja M. Jankowska
http://psychoterapie-szczecin.pl