W jaki sposób psychoterapia pomaga w depresji?

W jaki sposób psychoterapia pomaga w depresj ? przecież nie przywraca pamięci lepszego myślenia chęci do życia Jakie jest pozytywne chodzenie na psychoterapię ?

W trakcie terapii możliwe jest nawiązanie pozytywnej i bezpiecznej relacji z terapeutą, który jest uważny na klienta /pacjenta i pomaga mu w wyrażeniu, nazwaniu i.zrozumieniu uczuć, których ten doświadcza. Bardzo często niewyrażona, zablokowana złość leży u podłoża depresji. Psychoterapia pomaga też w zmienie sposobu myślenia. Szczegóły, w jaki sposóbpsychoterapia może pomóc w depresji, zależą od nurtu terapeutycznego.

Faktycznie psychoterapia nie przywraca pamięci chęci do życia w sposób "magiczny" i nie powoduje natychmiastowej zmiany sposobu myślenia. W procesie psychoterapii można przyjrzeć się, a następnie nabrać pewnego dystansu do negatywnej oceny teraźniejszości, przeszłości i przyszłości. Potrzebna jest do tego druga osoba (rozumiejąca, nieoceniająca i otwarta), która pełni nie tylko funkcję lustra, w którym możemy więcej z siebie zobaczyć, ale również wspiera i motywuje do zmiany. W depresji bardzo istotne jest też aktywizowanie i mobilizowanie do działania. W terapii pacjent na nowo uczy się tego "co potrafię robić dobrze" i "co sprawia mi przyjemność". Dobra relacja terapeutyczna pomaga poradzeniu sobie z przeżyciem straty, zawodu, które mogą być źródłem choroby.