Dzień dobry.
Nie napisała Pani nic o ojcu dzieci, trochę tak, jakby go w ogóle nie było, albo jakby oceniała Pani jego rolę jako mało ważną. Tymczasem warto mieć świadomość, że rodzina to przede wszystkim mąż i żona (ojciec i matka), a dopiero potem dzieci, dziadkowie, ciotki, itp., itd. Jeżeli jednego z rodziców zabraknie (nie jest ważne czy z powodu faktycznej czy "mentalnej" nieobecności) układ rodzinny ulega zachwianiu. Niezależnie od tego, co się rzeczywiście stało, pozostały rodzic musi po prostu w tej nowej sytuacji się odnaleźć - bo to on staje się jedynym fundamentem rodziny.
Wygląda na to, że Pani córka nie do końca radzi sobie z tą rolą i nie chce (nie potrafi) wziąć na siebie tego ciężaru. Pani pomoc z kolei niewątpliwie ma ogromne znaczenie, jednak z drugiej strony, trochę ją też osłabia, bo jest potwierdzeniem, że ona sama sobie nie radzi z własnym życiem.
Trudno w tej sytuacji podpowiedzieć coś, co mogłoby pomóc. Najlepszym oczywiście rozwiązaniem byłoby, gdyby córka miała wsparcie nie tyle Pani, ile męża (ojca dzieci) i to z nim rozwiązywała problemy rodzicielstwa i własnej rodziny.
Warto też zauważyć, że sytuację opisuje Pani tak, jakby to Pani miała problem z córką i to Pani powinna go rozwiązać. Możliwe też, że trochę "wtrąca się" Pani w jej życie, wyręczając ją z odpowiedzialności za własne dzieci.
Tak czy inaczej - sugerowałbym by spróbowała Pani konsultacji psychologicznej, aby odnaleźć równowagę pomiędzy konstruktywną pomocą córce, a wyręczaniem jej z pokonywania codziennych życiowych trudności.
Pozdrawiam.
Psychoterapia jest procesem, który wymaga cierpliwości. Rozumiem, ze martwi się Pani o córkę i wnuki, ale warto dać im czas, wspierać i okazywać zaangażowanie oraz czułość.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Problemy partnera w relacjach z rodzicami – odpowiada Mgr Maciej Rutkowski
- Brak miłości w związku a dziecko – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Zazdrość o partnerkę a dziecko – odpowiada Dr Małgorzata Mazurek
- Depresja poporodowa u partnera – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak rozumieć zachowanie 2,5-letniej córki podczas rozwodu rodziców? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak rozmawiać z córką o tym, że partner mnie uderzył? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy to są objawy depresji poporodowej? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Rozstanie z chłopakiem i ciąża – odpowiada Mgr Jolanta Liczkowska-Czakyrowa
- Depresja poporodowa u mężczyzny – odpowiada Mgr Izabela Makowska-Trzeciak
- Czy powiedzieć mamie o zdradzie? – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
artykuły
Smutna prawda o SORach: Przekroczenie granicy godności
W maju dziennikarka Magdalena Rigamonti opisała na
Ojciec alkoholik - dorosłe dzieci alkoholików (syndrom DDA). Problemy dzieci z rodzin alkoholowych - depresja i nie tylko
Ojciec alkoholik to koszmar niejednego dziecka. Dz
Matka uratowała życie córki, okłamując lekarzy
Zdesperowana matka mieszkająca w Cardiff w Wielkie