W jaki sposób zwiększyć wagę?

Moja mama wraz ze swoją psychoterapeutką stwierdziły u mnie zaburzenia odżywiania (w oparciu o wynik BMI). Jestem osobą o bardzo drobnym kośćcu (to rodzinne), BMI zmusza mnie do jedzenia mimo sytości, nie pozwala mi uprawiać żadnego sportu (wtedy chudnę i mam za niskie BMI, poza tym uprawianie sportu to dowód na anoreksję - anorektyczki ćwiczą, żeby się odchudzić). Byłam hospitalizowana, w szpitalu jadłam jak zawsze - co uznano za sukces terapeutyczny, ale wciąż nie mieszczę się w BMI. Co robić?
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Witam,

Oprócz wskaźnika BMI ważne są zawartość tkanki tłuszczowej i masy mięśniowej w ciele. Warto wziąć to pod uwagę przy dalszej diagnostyce. Ponadto diagnoza anoreksji nie opiera się jedynie na BMI, ale w dużej mierze na zaburzonym obrazie własnego ciała.

Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Korotko
www.bezproblemowo.pl

0

Witam,

zaburzenia odżywiania to bardzo cięzka choroba o podłożu psychologicznym. Często wychodzimy z niej latami. Proszę jednak pamiętać ze BMI to nie wszystko do tego jest to wskaźnik mało dokładny. Powinna Pani skupić się nad tym co zjada, a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę ubogie w ważne składniki odżywcze. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu.
W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby zalecić konkretny jadłospis. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Muszę się zorientować jaki jest Pani styl życia, stan zdrowia, ile ma Pani czasu na przygotowywanie posiłków, jakie są Pani preferencje smakowe itp. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana współpracą to zachęcam do kontaktu drogą milową.
Nie mniej jednak powinna Pani spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 1-2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Powinna Pani unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.
W celu zwiększenia masy ciała powinna Pani być na tzw. bilansie dodatnim czyli dostarczać więcej kalorii niż Pani zużywa. Proszę wyliczyć swoją czynną przemianę materii i tak dobrać jadłospis, aby energetyczność diety ją przewyższała. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem diety zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.
kontakt: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk
Witam serdecznie,

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty