Waga i odżywianie 27-letniego mężczyzny

Mam pytanie odnosnie odżywiania. a wlasciwie zadam dwa pytania. Pierwsze: Czy przy wzroscie 175cm i wadze 64 27letni mezczyzna moze mówić o niedowadze i niedoborze pewnych skladnikow odzywczych (typu bialko?) Drugie: Czy przedstawiony poniżej przykład OBIADU, można nazwać pełnowartościowym obiadem ? (Przepraszam że nie mam podanych wag ale widać orientacyjnie 'porcje') http://s16.postimg.org/ilcc4fuh1/20160322_154225.jpg

Witam

Bez bezpośredniej konsultacji z pacjentem, badaniu antropometrycznym, analizie składu ciała, omówieniu aktualnego jadłospisu i nawyków żywieniowych , trudno jednoznacznie stwierdzić czy pacjent jest niedożywiony.
Możemy mówić o niskiej wadze, ale ustalenie przyczyny - tylko podczas konsultacji .Waga i wzrost nie dostarcza informacji, które pozwalają rzetelnie się wypowiedzieć.
Może takie geny? Może żły i niedoborowy styl żywienia.
Omówienie tej kwestii wymaga większej ilości danych i najsensowniej byłoby wszystko omówić z pacjentem.

Pozdrawiam
Asia Szmitka-Łuszczyk

Witam,

Ma Pan prawidłową masę ciała. Jeśli chodzi o to czy ma Pan jakieś niedobory, to trzeba wykonać analizę składu ciała. Wówczas Pan dowie się czy ma Pan odpowiednią zawartość tkanki mięśniowej i tłuszczowej, a także wody. Ponadto niezbędne jest przeprowadzanie wywiadu żywieniowego, by dowiedzieć się jak do tej pory wyglądała Pana dieta. Na tej podstawie można wnioskować o niedoborach pewnych składników. Polecam też wykonać podstawowe wyniki badań krwi, poziom cholesterolu i glukozy we krwi. Obiad przedstawiony na zdjęciu nie jest pełnowartościowy, bo nie zawiera warzyw. Ponadto zawiera nadmiar tłuszczu. Większą część talerza powinny stanowić warzywa, 1/4 kawałek mięsa lub ryby i 1/4 weglowodany, czyli np. ziemniaki, kasza lub ryż. Tłuszcz musi być tylko dodatkiem do potraw. Smażenie należy zastąpić pieczeniem lub gotowaniem.

Pozdrawiam, Roksana Jurczak