Wahania nastroju u 14-latka

Dzień dobry !!!! jestem chłopakiem mam 14 lat i chyba cos się ze mną dzieje. W piątek w szkole rozpłakałem się bo myślałem o tym że nie mam kolegów i koleżanek . nie wiem czy to jest okres dojrzewania i jeszcze ciągle mam wahania nastroju raz jest ok raz żle i tak wkółko proszę o pomoc

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Myślę, że Twoje wahania nastroju i niestabilne samopoczucie oraz płaczliwość może wynikać z Twojego wieku. Masz 14 lat, jesteś w okresie dojrzewania, przechodzisz burzę hormonalną i Twoja emocjonalność jest także niestabilna. Raz możesz mieć całkiem dobry nastrój, tryskać humorem, by za niedługi czas odczuwać smutek, przygnębienie czy obojętność. To nie musi od razu oznaczać jakichś zaburzeń czy nieprawidłowości. Warto też zastanowić się, czy w Twoim życiu nie działo się ostatnio coś, co mogłoby sprawić, że jesteś bardziej płaczliwy albo chwiejny emocjonalnie? Czy nie przeżyłeś jakiejś traumy, trudnego przeżycia? Jeżeli chciałbyś o tym z kimś porozmawiać, lepiej zrozumieć swoje emocje i to, co aktualnie przeżywasz, możesz poszukać wsparcia u psychologa szkolnego albo w najbliższej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Pomóc może również rozmowa z kimś zaufanym, np. przyjacielem, rodzicem, kolegą.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

witaj,
sprawa, o której piszesz jest charakterystyczna dla okresu czasu, w którym teraz jesteś- więc dla dojrzewania. Aczkolwiek jest czasem tak, że ludzie potrzebują oparcia w poradzeniu sobie z różnymi zadaniami- też rozwojowymi. Jeżeli takie sytuacje będą Cibie martwic dłużej, męczyć, ciężko Ci będzie z tym funkcjonować, możesz zawsze zgłosic się na konsultacje psychologiczną. Powodzenia!

Mój Drogi,
Zmienność nastrojów, a także to, iż emocje są baaardzo silne, są normalnymi objawami okresu dorastania. Wiem, że czasem trudno sobie z nimi poradzić i ogólnie zorientować się o co chodzi samemu sobie, jednak niestety każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu musiał to przeżyć (albo jeszcze będzie musiał). Jeśli jesteś zaniepokojony swoimi odczuciami, porozmawiaj z jakaś życzliwą osobą- mogą to być rodzice albo np. psycholog czy pedagog szkolny. Kiedy opowiesz im o swoich problemach, na pewno będą w stanie Ci pomóc.