Autoagresja i myśli samobójcze u 14-latki

Mam 14 lat jestem bardzo dojrzałą dziewczyną jak na swój wiek. Bardzo często miewam myśli samobójcze. Prawie codziennie. Był taki okres,że kompletnie sobie nie radziłam i doszło do autoagresji,czyli samookaleczania się. Do tego bardzo często płacze z byle jakiego powodu. Często myślę ,że nie jestem nikomu potrzebna,że nikt mnie nie chce. Czym to może być spowodowane?

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Niestety, drogą wirtualną nikt nie jest w stanie określić przyczyn Twoich problemów. Jesteś w wieku dojrzewania, dlatego labilność emocjonalna i huśtawki nastrojów są pewną „normą”. Twoja płaczliwość, niestabilność nastroju może wynikać właśnie z powodu burzy hormonalnej, jaka przypada na okres adolescencji. Z drugiej strony, objawy, o których piszesz, mogą być przejawem młodzieńczej depresji, która objawia się myślami samobójczymi, płaczliwością, autoagresją, niską samooceną, poczuciem samotności i odrzucenia. Jeżeli powyższe symptomy będą się utrzymywać przez dłuższy czas, a nawet nasilać, koniecznie porozmawiaj na ten temat z kimś dorosłym, np. z mamą. Zastanówcie się razem nad wizytą u psychologa. Możesz także skorzystać ze wsparcia u psychologa/pedagoga szkolnego albo zadzwonić pod numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Najprawdopodobniej jest jakiś duży problem w Twojej rodzinie. 14 lat to nie jest jeszcze pora na dojrzałość, chyba, ze wymusiła ją ta właśnie sytuacja rodzinna. Problemu korespondencyjnie nie da się rozwiązać, ale konieczna jest terapia. Im szybciej znajdziesz pomoc u psychologa, tym lepiej. Jeśli nie mogą pomóc Ci rodzice spróbuj na początek u psychologa szkolnego lub w poradni psychologiczno-pedagogicznej, która zajmuje się Twoją szkołą.
Pozdrawiam Jacek Mularski