Wahania wagi związane z zatrzymywaniem się wody

Witam. Mam 34 lata i mój problem polega na tym, że mam wahania wagi związane z zatrzymywaniem wody. Mam okresy (mc lub kilka mcy) płaskiego brzucha i niskiej wagi a następnie okres bardzo wydętego brzucha i wzrostu wagi. Zmiana wagi następuje w ciągu jednego dnia, Bardzo często chodzę do WC nawet w nocy i rano moja waga jest mniejsza o np. 2 kg i tak się utrzymuje przez pewien czas a potem ponownie rośnie i w tym czasie bardzo rzadko muszę chodzić do WC. Co jest tego przyczyną?

Witam serdecznie,

ta zmienna w krótkim okresie masa ciała najprawdopodobniej wynika z zaobserwowanych przyczyn; zatrzymywania wody i wypełnienia przewodu pokarmowego (w czasie częstszych wypróżnień waga niższa, przy zatrzymywaniu treści pokarmowej wyższa).

Warto byłoby się przyjrzeć codziennemu żywieniu i spożyciu płynów. Nieregularna praca jelit najpewniej wynika z nieprawidłowości w tym zakresie.
Samo zatrzymywanie wody może być natomiast powiązane ze zmianami hormonalnymi, spozyciem alkoholu (efekt większej wagi nawet do 4 dni po spożyciu) i niektórych pokarmów, niedostatecznym nawodnieniem, zastosowaniem niektórych leków.

Sugerowałabym odwiedziny u dietetyka celem wykonania analizy składu ciała (w okresie wyższej i niższej masy) oraz oceny sposobu żywienia.

Pozdrawiam, życząc zdrowia. Justyna Siwiela