Wałki z nadmiaru kwasu w dolinie łez

6 mies temu została mi udzielona odpowiedź na pytanie dotyczące nieudanego zabiegu mezoterapii kwasem restylane vital light w dolinie łez gdzie powstały wałki z nadmiaru kwasu które utrzymują się bez zmian do dziś (zabieg w m-cu 10.2014 r). W  opinii wałki pod oczami mogą wynikać z kolagenu który wytworzył się z podania zbyt dużej ilości kwasu i miałby zniknąć po 12 mies. Prosiłabym o doradzenie mi co mogłabym z tym zrobić gdyż boję się ze wałki mogą się "otorbić" i będzie jeszcze gorzej.

Myślę że nie powinna się pani niepokoić faktem tworzenia się po tym preparacie wałeczków kolagenowych -ten preparat długo utrzymuje się w miejscu podania i włóknienie po nim występuje bardzo bardzo rzadko nawet incydentalne .
Jeśli przeszkadza Pani nadmiar można go usunąć RF lub hialuronidazą.W razie wątpliwości pomogę, może się Pani również zwrócić o korektę do lekarza wykonującego zabieg.

Teoretycznie po takim czasie nie powinno być śladu restylane vital light. Jeżeli te "wałki" nadal się utrzymują to lepiej chyba udać się do gabinetu medycyny estetycznej (najlepiej do tego samego, w którym zabieg był wykonany). Trzeba zdiagnozować czy czasami nie zrobił się np. ziarniniak i należy go ewakuować poprzez nakłucie. Ale to wszystko musi określić lekarz na wizycie. W tym wypadku porada internetowa jest mało skuteczna.

Materiał Restylane Vital Light nie nadaje się na wykonywanie zabiegu w tej lokalizacji albo może być wykonywany przez bardzo doświadczonego lekarza- " wałki", opuchnięcie i zmiana kolorytu (tzw. efekt Tyndala) mogą utrzymywać się do 4 lat. Trzeba to jak najszybciej rozpuścić hialuronidazą. lek. med. Małgorzata Ornatowska Certyfikowany Lekarz Medycyny Estetycznej, Ambasador Restylane