Ważę za dużo, jaka dieta?

Witam! Jestem kobieta, mam 165cm wzrostu i ważę ok.65kg. Mam 15 lat. Bardzo chciałabym schudnąć tak 10-15 kg...Moja aktywność fizyczna jest średnia. Codziennie chodzę ok.40 min. Kiedyś spróbowałam diety South Beach. Ale niestety nie dotrzymałam do końca. Schudłam 3kg ale po jakimś czasie(ok.2 ms) dostałam efektu jo-jo. I przytyłam 6kg ! W mojej rodzinie nikt nie ma nadwagi. Chcę być szczupła ! Nie choruję na choroby przewlekłe. Mój dzień mniej więcej wygląda tak: śniadanie: 4kanapki (różnie z czym) herbata z cukrem 2śniadanie: 2kanapki + słodycz Obiad: zupa i drugie danie (czasami dokładki) Podwieczorek: 2kanapki Kolacja: owoc + płatki Moje posiłki nie są regularne. Staram się regularnie jeść ale chodzę do szkoły i nie jest to łatwe. Mam straszne wymiary! A jestem przecież dopiero nastolatką. Tłuszcz zbiera się najwięcej na pupie, biodrach i udach. Moje wymiary: 84; 70;97. Jestem typem 'gruszki'. Bardzo prosiłabym o jakąś tanią dietę. Przy okazji jadłospis. Proszę także o szybką odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witaj,

Odpowiednia masa ciała dla Ciebie to około 55 kilogramów. Aby schudnąć powinnaś przede wszystkim zacząć jeść w miarę regularnie. Jesteś uczennicą więc twój mózg potrzebuje stałej porcji energii aby efektywnie pracować. Nie możesz więc pozwolić sobie na żadne rygorystyczne diety. Ważne jest abyś również w szkole nie rezygnowała z posiłków. Weź kartę i długopis i ustal ramowe pory posiłków.

Zapisz o której wstajesz i jesz śniadanie. Pamiętaj że powinnaś to zrobić do 1,5 godziny od wstania z łóżka. Potem rozpisz resztę, przy założeniu że przerwy między jednym a drugim to minimum 2 a maksymalnie 4 godziny. To proste, nawet kiedy jesteś w szkole. Bierz ze sobą kanapkę, owoc, pojemniczek z warzywami, czasem jakiś jogurt naturalny czy sok owocowy jednodniowy. Najwięcej możesz jeść do południa. Potem im później tym mniejsze lżejsze porcje.

Analizując twój jadłospis: Postaraj się zrezygnować ze słodzenia herbaty, jeśli nie potrafisz wypić gorzkiej wybierz cukier trzcinowy, miód i syp maksymalnie pół do jednej łyżeczki. Do kanapek zawsze dodawaj warzywa- plasterek pomidora nie wystarczy, zjedz całego. Do szkoły weź ze sobą kanapkę i dodatkowo np. cząstki papryki czy marchewki. Ustal sobie dwa dni w tygodniu w które będziesz jadła coś słodkiego. Słodycze codziennie to przesada i to one mogą być jednym z powodów twojej nadwagi. Wybieraj zdrowe, słodkie przekąski: bakalie, batony typu corny, pełnoziarniste ciastka, owoce… Pamiętaj że przekąska to jeden z twoich 5 posiłków.

W dni kiedy nie jesz słodyczy, wypełnij ich miejsce świeżymi owocami, niewielką porcją orzechów, warzywami… Staraj się unikać dokładek na obiad. Ew. jeśli będziesz głodna, dołóż sobie surówki i mięsa. Unikaj smażenia, postaw raczej na pieczenie, duszenie, grillowanie, i gotowanie.

Niech na połowie obiadowego talerza leżą warzywa, a po ¼ zajmują mięso i węglowodany. Unikaj białego pieczywa, słodkich przetworów mlecznych jak Danio, czy jogurty owocowe. Zrezygnuj ze słonych snacków jak paluszki, chipsy, frytki… i fast foodów. Unikaj też zaparć. Jeśli załatwiasz się rzadziej niż raz dziennie potrzebujesz zmiany menu. Zwiększ porcje warzyw, pij ok. 1,5 litra wody, włącz do jadłospisu otręby żytnie. Jeśli wprowadzenie tych zmian nie pomoże, zgłoś się do dietetyka, zaplanuje Ci indywidualny program żywieniowy.