Wewnętrzny przymus do zmian w swoim wyglądzie

Od kilku lat czuję wewnętrzny przymus do zmian w swoim wyglądzie. Zwykle tyczy się to włosów. Skracanie, cieniowanie, farbowanie, barwienie, zapuszczanie i znowu obcinanie. Nie potrafię przestać jeśli mam być szczera. Czuję że muszę to robić bo inaczej czuję się źle. Czy powinnam się martwić?

odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

Mgr Michał Pyter Psychologia

Witam.
Myślę, że potrzeba zmiany swojego wyglądu (o ile nie mówimy o ingerencji chirurgicznej) nie jest niczym złym. Pisze Pani jednak o przymusie, tym samym warto zadać sobie pytanie co by się stało jeśli nie zmieniałby Pani swojego wyglądu. Może mieć to związek z Pani samooceną. Warto skonsultować się z psychologiem, który pomoże Pani znaleźć odpowiednią drogę działania.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Michał Pyter

Witam. Każde zachowanie przymusowe jest niepokojące, ponieważ odbiera człowiekowi wolność wyboru. Z drugiej strony, dość typowa dla płci kobiecej jest potrzeba dbania o swój wygląd. Jaka jest różnica między potrzebą/chęcią a przymusem? Odczuwanie przyjemności: jeśli człowiek zaspokoi potrzebę, czuje przyjemność; jeśli zaspokoi przymus, czuje krótkotrwałą ulgę.
Proszę pomyśleć, jak to jest u Pani. Czy jest to chęć/przymus bycia piękną? Czy sposób na rozładowanie napięcia? Zmniejszenie lęku? Lęk przed byciem nielubianą, niezauważaną? A może zwykła kobieca próżność? I czy naprawdę, ale to naprawdę chce Pani to zmienić? Odpowiedź na te pytania pokaże Pani, czy ma Pani problem, czy nie. Pozdrawiam i życzę powodzenia!