Lęki przed rozmową

Mam 15 lat. Wydaje mi się że jestem nielubiana i wszyscy wciąż się ze mnie śmieją. Zazwyczaj nie odzywam się w towarzystwie. Boję się wtedy ruszyć bo nie chcę by ktoś na mnie spojrzał. Długo musiałabym się zbierać by przesiąść się na inne krzesło. Boję się gier zespołowy oraz spotkań z przyjaciółką. Nieustannie czuję się obserwowana. Boję się rozebrać, a nawet myśleć, bo wydaje mi się, że ktoś słyszy moje myśli. Czy jest to spowodowane okresem dojrzewania czy to coś poważniejszego? Magda.
15 LAT ponad rok temu

Grzyby halucynogenne - czym różnią się od siebie?

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witaj Magda!
Niestety, przez Internet nie jestem w stanie stwierdzić, czy to, czego doświadczasz, mieści się w normie, czy wskazuje już na jakieś nieprawidłowości i zaburzenia. Konieczna jest wizyta u specjalisty. Bez wątpienia przejawiasz problemy natury emocjonalnej, np. nieśmiałość i lęk społeczny, o czym świadczy milczenie w towarzystwie, niepokój w sytuacjach ekspozycji społecznej, niechęć do gier zespołowych i do rozmowy. Być może masz zaniżoną samoocenę, stąd poczucie bycia wyśmiewaną przez innych i nielubianą. Niepokojące jest jednak to, że boisz się nawet spotkań z przyjaciółką, czujesz się ciągle obserwowana i jesteś przekonana, że ktoś może słyszeć Twoje myśli. Tego typu sposób myślenia może wskazywać na objawy psychotyczne. Zachęcam Cię, byś porozmawiała o swoich problemach, lękach, uczuciach, emocjach z kimś bliskim, np. z rodzicami. Wspólnie z mamą i/lub tatą rozważcie, czy nie skorzystać z konsultacji psychologicznej albo psychiatrycznej.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

0

Dzień Dobry,

Potrzebna byłaby dla Ciebie rozwojowa praca z psychologiem.

Poproś swoja Mamę, żeby udała się z Tobą w tym celu, do Poradni Zdrowia Psychicznego lub do Poradni Szkolno-Wychowawczej.

Życzę Ci tylko dobrego samopoczucia,
irena.mielnik.madej@gmail.com

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty