Nieśmiałość i małomówność przy nieznajomych

Mam 16 lat. Mój problem polega na tym, że jestem nieśmiała,małomówna i się pesze, ale jest tak tylko przy niektórych osobach. W towarzystwie moich znajomych jestem sobą, wygłupiam się, mówią, że jestem najbardziej zwariowana. Mam chłopaka, który zwracał mi uwagę, żebym się nie peszyła i więcej mówiła. Po woli się przyzwyczajam do bycia z nim. Nie wiem jak sobie z tym jednak radzić. Ja przy nim a przy znajomych jestem w ogóle inna, jakby dwa światy. Lbię spędzać z nim czas, ale coś mnie hamuje.
16 LAT ponad rok temu

Witaj, Opisane przez Ciebie objawy mogą świadczyć o lęku społecznym czyli nasilonym niepokoju dotyczącym tego, jak oceniają nas inni. Każdy z nas odczuwa czasem taki lęk. Niektórzy tylko wobec obcych osób, niektórzy w sytuacji zabierania głosu na forum grupy, a jeszcze inni nawet wtedy, gdy są obserwowani podczas jedzenia czy picia. Czasem jednak lęk może być tak nasilony, że powoduje dyskomfort i utrudnia życie. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, warto skontaktować się z psychologiem, aby pomógł Ci się z nim uporać. Możesz też spróbować sama popracować nad tym problemem np. z książką autorstwa Hope Heimberg Juster Turk "Terapia Lęku Społecznego Podręcznik ćwiczeń klienta". Trzymam kciuki! Marta Dziekanowska

Witam Cię serdecznie
czasami tak bywa, że niektóre osoby lepiej czują się w znanym, sprawdzonym otoczeniu, towarzystwie. Rozumiem, że Ty potrzebujesz trochę czasu aby oswoić się z nową osobą i być w jej towarzystwie naturalna. Nie wiem do końca z czego to wynika, być może boisz się oceny innych ludzi. Myślę, że warto poprzyglądać się sobie co się dzieje kiedy jesteś przy tych osobach, przy których jesteś nieśmiała. Poza tym nie wszyscy muszą być przebojowi i towarzyscy. Jeżeli potrzebujesz więcej czasu aby się oswoić, to nie spisz się i nie rob nic na siłę. Pamiętaj, że są wokól Ciebie osoby, które akceptują Cię taką jaką jesteś.
pozdrawiam
Izabela Trybus