Nieśmiałość i niska samoocena u 19-latki

Witam. Jestem kobietą, mam 19 lat. Nie mam znajomych, nigdy nie miałam chłopaka. Jestem nieśmiała i mam niską samoocenę. Przeraża mnie wyjście z osobami, których nie znam lub dopiero co poznałam, nigdy nie umiem z nimi rozmawiać, bo nie wiem o czym. Jestem studentką i większość moich rówieśników bawi się i poznaje nowe osoby, a ja siedzę w domu, gdyż nie mam nawet z kim się spotkać, a boje się sama wyjść do jakiegoś klubu, czy innego miejsca gdzie uczęszczają studenci. Co mam zrobić?

Dzień dobry,

Jeżeli CHCE Pani zmienić swój obecny sposób funkcjonowania i przeżywania to namawiam na podjęcie psychoterapii.
Pomoc może Pani uzyskać w ramach NFZ - np.: Poradnia Zdrowia Psychicznego, Poradnia Leczenia Nerwic, różne NZOZ'y lub prywatnie.

Dzień dobry, pierwszym krokiem może być spotkanie z psychologiem, opowiedzenie mu o swoich problemach. Zachęcam więc do rozpoczęcia psychoterapii grupowej, a jeżeli to za trudne indywidualnej. Pozdrawiam.

Polecam psychoterapię. Być może jest to nieśmiałość, ale równie dobrze może być to głębszy problem - zaburzeń lękowych. Proszę się zgłosić do specjalisty, on postawi diagnozę i zaproponuje kroki terapeutyczne. Tego rodzaju lęków można się skutecznie pozbyć. Szczególnie polecam wizytę u psychologa nurtu poznawczo-behawioralnego. Pozdrawiam.