Temat rzeka w ujęciu ogólnym, moża np. zgłębić jej przyczyny, lepiej poznać siebie, przejść trening asertywności.Najlepiej jednak dobrać metodę to osobowości, a w tym pomoże konsultacja psychologiczna.

0
Mgr Anna S Dietetyka
33 poziom zaufania

Witam, mam pytanie w jakich sytuacjach występuje u pana nieśmiałość? Czy chodzi o poznawanie nowych osób, czy o rozmowy telefoniczne, czy o proszenie o różne rzeczy? Czy nieśmiałość dotyka pana tylko w kontaktach z nowymi osobami, z kobietami lub mężczyznami, czy ze znanymi również? Czy zawsze tak było, czy pojawiło się to niedawno? Te wszystkie informacje byłby pomocne do stwierdzenia przyczyn nieśmiałości.
Nieśmiałość można zwalczyć, ale pomału, drobnymi krokami. Fajną metodą są tygodniowe cele wyznaczane sobie, np. w pierwszym tygodniu staram się iść ulicą z podniesioną głową i patrzeć napotkanym osobom prosto w oczy - muszę tak zrobić z min. 3 osobami/dzień, wtedy cel jest zaliczony. Potem pytam o jakąś drobną rzecz, np. która jest godzina, gdzie jest najbliższa poczta czy bankomat. Z każdym tygodniem ustalam nowy cel, oczywiście coraz trudniejszy. I zapisuję sobie sukces w zeszycie, notatniku, aby mieć wgląd we własne małe sukcesy. Warto zapisać się na jakieś forum, grę internetową gdzie wymienia się poglądami z innymi osobami, współpracuje, bo wtedy trochę bardziej anonimowo, ale jednak jestem w interakcji z osobami. Muszę zaczynać rozmowy, być w interakcji, wykonywać zadania, których sam nie dam rady wykonać.
Nieśmiałość to często lęk przed nowymi kontaktami, a praktycznie każdy lęk można opanować poprzez prace nad nim i stopniowe oswajanie się z nim. A przede wszystkim zmianę myślenia z "Nie uda mi się, bo jestem nieśmiały", na "Jestem nieśmiały, ale pracuję nad tym i idzie mi coraz lepiej". Pozdrawiam

0

W zależności od stopnia i nasilenia nieśmiałości, jej objawów i innych współistniejących trudności można albo próbować samemu podejmować wyzwania i wchodzić w sytuacje wymagające kontaktu z innymi (zaczynając od tych wywołujących lęk w najmniejszym stopniu) albo skorzystać z pomocy specjalisty- psychologa, psychoterapeuty- i pracować nad poczuciem wartości, pewności siebie, bezpieczeństwa, akceptacji itp.

0

Witam, proszę codziennie znajdować w swojej głowie pozytywne cechy określające Panią. Proszę robić to systematycznie. Proponuję znaleźć konkretne zainteresowania, które będzie Pani wykonywała z pasją (sport, rękodzieło, nauka itd). Więcej wiary w siebie, w swoje możliwości, a roztrząsanie minusów. Jest Pani na pewno wspaniałą osobą i trzeba się z tego cieszyć i tym zajmować. Pozdrawiam, Alicja M. Jankowska
www.psychoterapie-szczecin.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty