Nieśmiałość a niska samoocena

Witam, jestem osoba nieśmiałą, zamkniętą w sobie, ciężko nawiązuje kontakty z ludźmi. Mam niską samoocenę, czuje się osamotniony, gorszy od innych. Ostatnio stałem się bardzo nerwowy. Obawiam się przyszłości(kończę studia), wiem że kontakt z osobami z roku urwie się z momentem odebrania dyplomu i zostanę praktycznie bez znajomych. Mam problemy ze snem, od kilku tygodni chodzę smutny i przygnębiony. Do kogo zwrócić się o pomoc psychologa czy psychiatry? Czy potrzebne jest skierowanie?

Warto zacząć od psychologa. W takiej sytuacji psychoterapia jest często konieczna. Jeśli bedzie taka potrzeba psycholog zaleci kontakt w lekarzem psychiatra, który będzie mógł włączyć wspierająco farmakoterapię. Do psychologa potrzebne jest skierowanie, jeśli chce Pan skorzystać z pomocy w ramach kontraktu z NFZ. Do psychiatry nie potrzeba skierowania.

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
Pana problem może mieć źródło w sposobie w jaki Pan myśli o sobie. Zachęcam do skorzystania z psychoterapii, gdzie znajdzie Pan pomoc. Może Pan skorzystać z wizyt w Poradni Zdrowia Psychiczne (tu skierowanie nie jest potrzebne) lub prywatnie. Dobrym pomysłem może być też udział w grupie terapeutycznej, podczas tego typu spotkań może pan się przyjrzeć swojemu funkcjonowaniu, otrzyma pan również informacje zwrotne od innych członków grupy. Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Jeśli chciałby Pan skorzystać z pomocy specjalisty to w Pana sytuacji zdecydowanie powinien Pan wybrać się do psychologa. Podczas spotkać przedmiotem pracy powinna być właśnie Pana samoocena. Wydaje mi się również, że w tym momencie życiowym ( końcówka studiów) doświadcza Pan wielu obaw, które to dają takie właśnie objawy jak problemy ze snem a co z tym związane rozdrażnienie, osłabienie koncentracji. Pomoc psychologiczna pozwoli na przetrwanie tego trudnego czasu, lepsze poradzenie sobie z planami na przyszłość a przede wszystkim na wsparcie i rozwinięcie potencjału, który w Panu jest. Z porad psychologa na NFZ może Pan skorzystać, gdy posiada Pan skierowanie od lekarza rodzinnego. Prywatnie oczywiście bez skierowania. Jaką drogę Pan wybierze- dbanie o własne zdrowie psychiczne to inwestycja na przyszłość.

Pozdrawiam,

Małgorzata Mazurek