Czy istnieje jakiś sposób, aby samemu poradzić sobie z nieśmiałością?

Witam Posiadam taki problem że jestem bardzo nieśmiała i rzadko się odzywam , wynika to jak przypuszczam z tego ze nie lubię się narzucać ( kiedyś usłyszałam ze kazała się koleżance ze mną przyjaźnić ) . Jestem studentką psychologi i bardzo chciałabym się dowiedzieć czy istnieje jakiś sposób aby samemu poradzić sobie z nieśmiałością i otworzyć się na ludzi . Z góry dziękuję za odpowiedź

Witam
Proponuję przeczytać książkę prof. Zimbardo "Nieśmiałość",ale bardziej skutecznym sposobem na przełamanie nieśmiałości jest udział w warsztatach psychologicznych, zajęciach grupowych o charakterze terapeutycznym,np. asertywności, wszelkich treningach interpersonalnych, w których w bezpiecznej grupie można nauczyć się otwartości. Pozostaje również indywidualna terapia w której też można przepracować z terapeutą swoje lęki, obawy i blokady emocjonalne co w konsekwencji przynosi polepszenie relacji z innymi ludźmi.
Pozdrawiam
Anna Szyda