Wpływ biegania na organizm 15-latka

Witam. Mam 15 letniego syna, który chce się za siebie zabrać. Tzn. zrobić coś ze swoim ciałem. Wybrał sobie "bieg Tabaty", czy jak to tam się nazywa. Chciałem się zapytać czy nie ma do tego żadnych przeciwskazan. Wiek 15 Plec Mezczyzna Wzrost 179 Waga 65 kg Choroby: niedoczynnosc tarczycy P.S.- czy owe biegi tabaty spala tluszcz z brzucha?

Aleksander Ropielewski

Dzień dobry. Jeżeli niedoczynność tarczycy jest dobrze kontrolowana, a syn nie ma innych znanych przeciwwskazań do uprawiania wysiłku fizycznego ta forma aktywności jest jak najbardziej zalecana. Nie jestem w stanie bez badania syna ocenić czy nie ma on przeciwwskazań do tej konkretnej formy wysiłku (jest to wysiłek o charakterze siłowo-wytrzymałościowym). Cross-fit, którym chce zająć się syn może zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej w organizmie i zwiększyć masę mięśniową, oczywiście przy odpowiednim reżimie treningowym i towarzyszącej temu diecie. Ważne aby syn do nowego rodzaju aktywności zabierał się powoli i stopniowo zwiększał czas i intensywność treningów, aby nie nabawić się kontuzji.

Z wyrazami Szacunku
lek. Aleksander Ropielewski