Wpływ marihuany na organizm człowieka

Pale mariuanę od 12 roku życia mam 15 lat i dalej pale prawię co dzień.Chciałem się zapytać czy coś mi grozi i czy to nie zdrowe i jak to działa na mój organizm.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie! Marihuana należy do tzw. narkotyków miękkich, gdyż nie uzależnia fizycznie, ale to nie oznacza, że nie ma negatywnego wpływu na organizm. Główną substancją psychoaktywną jest THC – tetrahydrokannabinol. Wywołuje ona odprężenie, lekkie podniecenie, zmniejsza samokontrolę, prowadzi do zaburzeń percepcji, osłabia pamięć, koordynację wzrokowo-ruchową i czynności automatyczne. Długotrwałe zażywanie marihuany może prowadzić do zespołu apatyczno-abulicznego, który objawia się zniechęceniem, spadkiem motywacji, bezczynnością, spadkiem woli, zobojętnieniem uczuciowym, ograniczeniem kontaktów z ludźmi. Poza tym, palona marihuana może zawierać substancje kancerogenne (rakotwórcze). Więcej na temat wpływu marihuany na psychikę i organizm możesz przeczytać tutaj: http://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-marihuany. Pozdrawiam!

Witam,
Coraz więcej badań wskazuje na lecznicze/ wspomagające funkcjonowanie, działanie marihuany, ale w przypadkach poważnych chorób takich jak m.in. drżenie mięśni przy Parkinsonie, leczenie padaczki lekoopornej. W przypadku tak młodego, zdrowego domniemam człowieka jakim jesteś, można śmiało powiedzieć, że ma negatywne skutki zwłaszcza, że Twój mózg, tożsamość wciąż się rozwija a wszelkie środki, które najprościej mówiąc - wpływają na zmianę Twojego samopoczucia w tak młodym wieku, wpływają również na procesy poznawcze takie jak funkcje uwagi (koncentracja), pamięć, logiczne myślenie oraz inne zdolności, które powinieneś teraz rozwijać i szlifować a które przydają Ci się podczas nauki.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek