Wybuchy śmiechu a nerwica i depresja

Mam uciazliwy problem.Mianowicie, czesto zdarza mi się smiac w sytuacjach,ktore nie powinny wzbudzać smiechu.Choruje kilka lat na nerwice i depresję,ale z w/w problemem mialam do czynienia juz wczesniej.Chodzilam na grupową terapię w zwiazku z moimi schorzeniami i wzbudzalam negatywne emocje wsrod uczestnikow, w momencie,gdy opowiadali o czymś przykrym dla nich(np.zataczający się pijany ojciec),a ja wybuchalam smiechem.Nie wiem,dlaczego tak sie dzieje.Nie umiem nad tym panowac.Proszę o radę.
ponad rok temu

Dzień dobry, przepraszam za opóźnienie w odpowiedzi ale nie było mnie jakiś czas w domu.
Pani problem rzeczywiście ma podłoże nerwicowe. Nie wiem, z jakiego rodzaju terapią miała Pani dotychczas do czynienia, ale z pewnością należy spróbować terapii poznawczej, opartej o samoobserwację, prowadzenie notatek dotyczących sytuacji, w których problem najczęściej występuje. W największym uproszczeniu terapia ta polega na uświadomieniu sobie (początkowo z pomocą terapeuty) mechanizmów, które powodują, że problem występuje. Naukę samoobserwacji (np. jakie cechy we mnie podtrzymują problem, jaki jest mój obraz świata, przekonania o sobie, przekonania o innych, zniekształcenia poznawcze itp.). Dopiero po nauczeniu się tego, można z powodzeniem samodzielnie pokonać problem.
Ważne jest wszystko. Dzieciństwo, sposób radzenia sobie ze stresem w przeszłości, analiza swoich "mocnych stron", zasobów wewnętrznych, które pomogą podjąć tę trudną walę o samego siebie. Prowadzenie systematycznych notatek, odnotowywanie sukcesów, zmiana patrzenia na problem. Pozdrawiam Krystyna Weigl-Albert

Witam Panią
W sytuacjach szczególnie obciążających, na pierwszy plan
wysuwa się lęk, napięcie oraz poczucie niepewności
i zagubienia.
Aby zredukować lęk czy napięcie człowiek reaguje ucieczką,
agresją, płaczem, krzykiem, śpiewem a nawet śmiechem,
który jest reakcją upozorowaną.
Jeżeli śmiech występuje razem z dobrym humorem,
to pozwala nabrać dystansu do stresujących sytuacji,
a tym samym poprawia samopoczucie i stan emocjonalny.
Jednak depresja i nerwica wymagają właściwego leczenia.
Dlatego zachęcam Panią do skorzystania z psychoterapii.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl