Wyobrażanie sobie nieistniejących sytuacji jako reakcja na duży stres

Witam! Mam problem nje odrozniam myslenia wyobraznia od takiego myslenia nienwyobraznia, od pewnego czasu nie umiem myslec i wyjsc z tej wyobrazni, wyobrazam sobie ze moj dom splonal i mysle ze tak sie wydarzylo, tak jest odkad mialem duzy stres i jakby reakcjaobronna wrzucilem ske do wyobrazni ;/

Aleksander Ropielewski

Taka sytuacja może mieć miejsce w odpowiedzi na silny bodziec stresowy. Warto rozpocząć psychoterapie pod kontem psychologa oraz skontaktować się z psychiatrą, ponieważ takie problemy w postrzeganiu świata mogą utrudnić funkcjonowanie.

Witam,

Dobrze byłoby aby zgłosił się Pan z tym problemem do psychoterapeuty. Z tego co Pan opisuje jest to reakcja na silny stres. Należałoby przeanalizować jak problem powstał i jakie są możliwości poradzenia sobie z nim. Na pewno nie powinien być Pan sam z tym problemem, bez możliwości omówienia go i zrobienia z nim czegoś - to tylko mogłoby jeszcze mocniej podwyższyć Pana lęki i obawy, a zatem poziom stresu.

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Mochnaczewska

Witam Pana
Wyobraźnia to przywoływanie myśli, zdarzeń. Może stać się odniesieniem i wsparciem w trudnych dla nas chwilach. Niestety istnieje cienka granica między wyobraźnią ''pomocną'', a taką, która uniemożliwi nam codzienne funkcjonowanie.

Sytuacje stresowe nie pozostają obojętne naszym myślom, samopoczuciu.
Jednak wyobraźnia a świat, w którym żyjemy znacznie się od siebie różnią i rozumiem jak bardzo jest to dla Pana uciążliwe.

Jeśli czuje pan, że problem zaczyna Pana przerastać, proponuję skonsultować objawy ze specjalistą psychiatrą.
Życzę wszystkiego dobrego.