Wypijanie dwóch łyżek oliwy z oliwek przed snem

Witam ma pytanie w sprawie artykułu na temat oliwy z oliwek: wypijanie 2 łyżek oliwy z oliwek przed snem przeciwdziała występowaniu zaparć. Spowalnia procesy starzenia się organizmu. A czy to czasem nie jest obciążanie wątroby na noc? Wiem, że kulturyści piją 5 łyżek stołowych oliwy z oliwek dziennie. A czy można mieszać: 1 łyżka oleju słonecznikowego, 1 oleju rzepakowego, 1 oliwy z oliwek. chleb ze smalcem. Pozdrawia Grzegorz z Radomia lat 34.

Sylwester Kłos Dietetyk, Gdańsk

Witam serdecznie,

oj nie, słaba mieszanka. Oliwę z oliwek extra virgin w czarnej butelce proponuje dolewać do jednego z głównych posiłków i to załatwi sprawę. Na noc proponuje węglowodany złożone z systemu CBL.

Pozdrawiam,
http://sports-med.pl/

Witam,

oliwa z oliwek dobrej jakości w ciemnej butelce jest dobrym źródłem tłuszczów w diecie. Tłuszcze powinny być obecne w diecie, bo to ważny makroskładnik. Zalecam spożywanie oliwy z oliwek extra virgin na zimno polewając nią przygotowany posiłek, niekoniecznie kolację, choć nie obciąża wątroby. Tłuszczów, których powinniśmy rzeczywiście unikać to rakotwórcze tłuszcze trans, które znajdziemy w przetworzonej żywności, słodyczach, gotowych przekąskach, kostkach rosołowych itd.

Pozdrawiam,
www.sports-med.pl

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie,

oliwa z oliwek występuje w grupie produktów wykazujących działanie prozdrowotne. Zawierając kwas oleinowy, związki fenolowe oraz inne składniki może obniżać ryzyko wystąpienia niektórych schorzeń, takich jak: choroby układu krążenia i choroby serca a prawdopodobnie również choroby nowotworowe. Błędem jednak byłoby przypisywanie tych wszystkich zasług jedynie oliwie. Tylko pełna dieta , szereg jej cennych składników w odpowiednich proporcjach, jest w stanie utrzymać organizm człowieka w odpowiedniej formie zdrowotnej. Dlatego powinna być ona dodawana to posiłków takich jak sałatki.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351