Zapytaj lekarza

7 4 2 , 6 2 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czym zastąpić oliwę z oliwek?

Dressingi do sałat są oparte w dużej mierze na oliwie, która znacznie podnosi kaloryczność. Nie chcę zwiększać po 100% kaloryczności przez to, że dodam oliwę i trochę przypraw. Można czymś zastąpić tą nieszczęsną oliwę?
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Kontrola żywności ekologicznej

Witam serdecznie!

Przygotowując dressingi do sałatek warto zmniejszyć ilość dodawanej oliwy, ale nie warto całkowicie jej wykluczać. Składnikiem sałatek są warzywa, w których znajdują się między innymi witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak witamina A, D, E oraz K. Jeśli do sałatki nie dodamy tłuszczu (np. oliwy z oliwek, awokado, oleju lnianego, oleju rzepakowego), wówczas mamy bardzo małą szansę na właściwe wchłanianie i wykorzystanie witamin w naszym organizmie.

W diecie nie można liczyć tylko kalorii, ważne żeby jedzenie było dla nas zdrowe i wartościowe.

Pozdrawiam!

Specjalista ds. żywienia człowieka, dyplomowany dietetyk.
0

Witam,

Jeżeli dodasz do swojej porcji 1 łyżkę oliwy z oliwek to nie zwiększysz w dużym stopniu kaloryczności diety (1 łyżka oliwy = 82 kcal) a dodatkowo dostarczysz odpowiednie kwasy tłuszczowe i witaminę E do swojego organizmu. Oliwę z oliwek możesz zamienić na olej lniany.

Jeżeli jednak będziesz chciała zrezygnować z wartości odżywczej na rzecz kalorii jakie będą się zawierały w oliwie to jako dressing możesz użyć samego octu balsamicznego lub jogurt naturalny z czosnkiem lub świeżym ogórkiem.

Pozdrawiam
Sylwia Strojek

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy