Wystający brzuch: jak poradzić sobie z tym problemem?

Witam. Jestem 18-letnią dziewczyną o wzroście 167 cm i masie ciała ok. 54 kg. Jakiś czas temu, trochę schudłam - głównie na udach (miałam dość ciężki okres, kiedy w większości spałam i jadłam niewiele, trwało to około tygodnia). Stało się to dość przypadkowo, ale dobrze się z tym czułam. Ponownie zaczęłam jeść tak jak wcześniej. Po około miesiącu po posiłkach mój brzuch zaczął robić się strasznie "napompowany". Nigdy wcześniej nie miałam takiego problemu. Zostało do teraz, czyli trwa już trzeci miesiąc. Nie wiem jak sobie z tym poradzić. Zamiast płaskiego brzucha, jakim cieszyłam się zarówno przed spadkiem wagi jak i chwilę po nim mam wystający. Bardzo proszę o pomoc! Wiem, że moja waga jest w normie. Chcę jedynie pozbyć się problemu z brzuchem. Będę wdzięczna za przykładowe menu i rodzaje ćwiczeń.

Moje dzienne menu: I) godzina 6:10 - jogurt truskawkowy danone, kawa z mlekiem II) godzina 9:20 - kanapka z ciemnego pieczywa z ketchupem i wędliną (nie jadam masła ani margaryny) III) godzina 12:10 - jogurt/batonik zbożowy fitness/owoc (zamiennie, ostatnio jogurt) IV) między 16.00 a 17:00 - typowy obiad: mięso, ziemniaki (ok. dwóch), rzadziej frytki pieczone w piekarniku bez dodatku tłuszczu, ewentualnie ogórek lub marchewka z jabłkiem V) ok. godziny 19:00 - jogurt/batonik zbożowy/owoc (zamiennie). Wypijam około dwóch kubków kawy dziennie, ponadto jedna zielona lub owocowa herbata. Alkohol sporadycznie, papierosy również. Od czasu do czasu pizza, czy inne jedzenie typu fast food - nie więcej niż dwa razy na miesiąc. Słodyczy praktycznie nie jadam.

5 razy w tygodniu chodzę pieszo do szkoły (20 minut szybkiego marszu) i w taki sam sposób z niej wracam, weekendowo spacery, ostatnio zaczęłam także brzuszki - 20, potem kilka oddechów, 25 i kilka oddechów i znów 20. W mojej rodzinie nie występuje ani otyłość, ani nadwaga, nie choruję na choroby przewlekłe. Moje BMI nigdy nie schodzi poniżej normy. Z góry dziękuję za szybką odpowiedź. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu
Lek. Marta Hat
69 poziom zaufania

Witam!

Twoja dieta jest bardzo dobra i nie wymieniłaś potraw, które potencjalnie mogłyby spowodować taki efekt. Być może masz takie wrażenie, ponieważ schudłaś i każdy zjedzony posiłek jest bardziej "widoczny". Najobiektywniej byłoby ocenić wymiary.

Polecam ćwiczenia. Dobrze, że zaczęłaś od brzuszków, gdy przyzwyczaisz się do nich i będziesz je robić bez większego problemu postaraj się urozmaicić trening.

Przykładowo (brzuch):
- codziennie 200 półbrzuszków prostych oraz 100 skośnych (na raz). Półbrzuszki mniej obciążają kręgosłup niż brzuszki.
- później (po 2-3 tygodniach) - program ćwiczeniowy typu 8 minute abs (codziennie) lub Tamilee Webb (3-4 razy w tygodniu, po 15 minut).
- na koniec A6W według schematu, przez 42 dni.
Po każdym z powyższych programów warto zastosować ćwiczenia rozciągające mięśnie brzucha.

Jeśli masz więcej czasu, możesz dołączyć do treningu także ćwiczenia na inne partie ciała (ramiona, nogi, pośladki). Podobnie: możesz zacząć od prostych ćwiczeń: nożyce, wymachy nóg, pompki, a następnie urozmaicić: seria 8 minute, czy Tamilee Webb.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Wystający brzuch

Witam. Mam 23 lata, 2 lata temu urodziłam synka. Zrzuciłam nadwagę ale od jakiegoś czasu mam wystający brzuszek. Czym to może być spowodowane? Staram się jeść 5 nie za dużych posiłków, jeżdżę na rowerze, ciągle jestem w ruchu. Co mogę zrobić żeby ten brzuch mi tak nie wystawał? Źle się przez to czuję bo wyglądam jakbym była w ciąży. Będę wdzięczna za pomoc.
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie. W zaistniałej sytuacji warto poszukać programu ćwiczeń dobranego pod kątem wzmocnienia mięśni brzucha. Proszę także zwrócić szczególną uwagę na przyjmowane posiłki. Warto aby nie były to puste kalorie.

0

witam,
proszę zastosować 5 posiłków niewielkich lekko strawnych, głównie ryby i drób. Aby zmniejszyć tkankę około brzuszną najlepsze są ćwiczenia mięśni brzucha tzw 6 weidera.
Bardzo dobrze sprawdza się też basen i aqua aerobik.

0

Witam, gratuluję powrotu do formy i wyregulowania ilości posiłków!
Ze swojej strony polecałabym dodatkowo:
- spożywanie węglowodanów złożonych tj. kasze, brązowy ryż, pełnoziarniste pieczywo, otręby, warzywa;
- wypijać w ciągu doby 1,5-2l wody mineralnej niegazowanej;
- unikać łączenia obiadu ze słodkim deserem - to zapobiegnie fermentacji treści pokarmowej, a w konsekwencji wzdęciom;
- unikać alkoholu oraz cukru, to sprzyja odkładaniu się tłuszczyku na brzuchu;
- nie przesalać potraw – sól zatrzymuje wodę w organizmie;

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak poradzić sobie z tym problemem?

Mam dość wstydliwy problem. Około 2 tygodnie temu zakończyłam leczenie zapalenia żołądka antybiotykiem Pylera i od czasu przyjmowania leku mam problem z pieczeniem i podrażnieniem odbytu. Po leku zmienił się stolec, ma więcej niestrawionych resztek pokarmu które przy wypróżnianiu podrażniają odbyt. Również bardzo ciężko jest się dokładnie podetrzeć i często przy tej czynności też dochodzi do podrażnień i jest widoczna krew na papierze. Smaruję te okolice alantanem, ale to niewiele pomaga, bo problem nawraca wraz z każdym wypróżnieniem się. Dodam, ze zwiększyła się też częstość wypróżnień, a do tej pory też stolec nie "wrócił" do tej samej postaci jak sprzed leczenia antybiotykiem. Przyjmuję probiotyki i mam dietę bogatą w świeże warzywa i owoce. Jak poradzić sobie z tym problemem?
KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu

Zarówno metronidazol, jak i tetracyklina wchodzące w skład wspomnianego preparatu mogą wywoływać podrażnienie/zmiany zapalne okolic odbytu. Obecność świeżej krwi wynika prawdopodobnie z uszkodzenia przesuszonej skóry, jednak każdy taki incydent powinien zostać zweryfikowany (najczęściej wystarczy badanie per rectum). Wymienione antybiotyki mogą wywoływać również zapalenie jelit. Proszę skontaktować się z lekarzem. Sugeruję utrzymanie, a nawet intensyfikację probiotykoterapii. Proszę pamiętać o wyborze preparatu, zawierającego powyżej 4.5 mld bakterii. Warto zdecydować się na wybór symbiotyku, który poza mikroorganizmami zawiera substancje korzystne dla ich rozwoju. Oprócz bakterii warto dołączyć S. Bouladrii.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty