Wzdęcia a nieprawidłowa dieta u 19-latka

Witam od około 3 lat mam problemy z brzuchem.Gromadzą się w nim dosyć często gazy w dosyć dużych ilościach, a ich pełne pozbycie się wymaga często kilku dni. Najprawdopodobniej wina złej diety jednak czy problem może leżeć gdzieś jeszcze? (gdy pierwszy raz zauważyłem ten problem pojawiał się po jedzeniu pewnego rodzaju jabłek, później po czekoladzie a teraz jeszcze po czosnku) - ale nie pojawia się za każdym razem gdy, któreś z tych rzeczy zjem. Jakie badania mógłbym zrobić żeby wiedzieć więcej?

Przede wszystkim należy unikać produktów nasilających produkcje gazów - eliminacja warzyw wzdymających, strączkowych, cebulowatych (czosnek, cebula, por), napojów gazowanych oraz węglowodanów prostych (cukier, słodycze, napoje słodzone itd.), ale także ograniczenie spożycia owoców. Wszystkie produkty, o których Pan wspomina mogą powodować takie dolegliwości, dlatego zalecalibyśmy ich eliminacje. Może Pan także wykonać sobie badanie na nietolerancje pokarmowe w klasie IgG i IgE i zastosować dietę eliminacyjno - rotacyjną.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

Witam Pana,

Przyczyn Pana dolegliwości może być bardzo wiele. Proszę unikać produktów wzdymających i udac się do gastrologa, który podejmie dalsze kroki.

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk