Wzdęcia i głośne burczenie w brzuchu w sytuacjach stresowych

Witam Jestem tegorocznym maturzysta. Od dwoch miesiecy mam czyli miesiac przed matura (prawdopodobnie pod wplywem stresu) zaczalem miec pelny brzuch, wzdecia, glosne burczenie przy ludziach, w ciszy, w najmniej odpowiednich sytuacjach, przez 2 miesiace dzien w dzien meczy mnie to juz psychicznie. Nie pomogl len, czy tez leki: controloc i tribux. Na badaniu usg tez wszystko w porzadku. Badania krwi rowniez dobre za wyjatek tsh ktoro mialem na poziomie 4.5 czyyli o 0.5 za wysokie. Prosze o pomoc.

Witam,
pod wpływem stresu mogą uaktywnić się różne dolegliwości narządowe/tarczyca jest też b.czułym organem/.Prosze zrobić badania i równolegle pomyśleć o psychoterapii,która jest dobrą metodą w obniżaniu poziomu niepokoju.

Dzień dobry,
tego typu objawy mogą mieć podłoże psychosomatyczne. Zwłaszcza jeśli gastrolog nie stwierdził żadnych nieprawidłowości. Jeśli wcześniej nic takiego się nie działo, to może przejdą samoistnie po zakończeniu stresu około maturalnego, jeśli jednak będą dalej się utrzymywać to konieczna może okazać się wizyta u psychoterapeuty.

Witam Pana. Okoliczności, które Pan opisuje (czyli egzaminy maturalne i to co dalej z Pana przyszłością) to wystarczające powody dla układu nerwowego do stresu. Opisane przez Pana objawy są typowe dla sytuacji stresowych. Takie sytuacje charakteryzują się tym, że cały układ nerwowy człowieka doświadcza wzmożonej aktywności. To nic innego jak bardzo duża porcja energii, która jeśli nie znajdzie swojego ujścia (nie zostanie właściwie rozładowana) pozostanie "zatrzaśnięta" w organizmie. Tu wracamy do Pana objawów, które można nazwać problemami gastrycznymi, ale typowe leczenie farmakologiczne nie daje poprawy. Ważne byłoby z odpowiednim specjalistą doprowadzić do uwolnienia tej nagromadzonej w Panu energii. Być może wtedy dolegliwości ustąpią. Pozdrawiam Pana