Z jakiego powodu mam takie dziwne objawy?

Od jakichś 2 lat mam wiecznie zimne stopy i ręce. Nawet gdy jest strasznie gorąco (lato). Znajomi mówią, że jestem blada, prawie cały czas, chociaż ja tego jakoś nie widzę. Od paru miesięcy (ok.4) zaczęłam codziennie ćwiczyć, dbać o swoją figurę, nie jadłam dużo słodyczy i wyszło na to, że schudłam jakieś 5-6 kg, teraz z tego nie rezygnując. Chyba dalej będę chudnąć. Dziś miałam pewien incydent w łazience. Leżąc już w wannie zaczęłam się dziwnie czuć, miałam 'mroczki' przed oczami, dziwny smak w ustach i gdy się podniosłam straciłam równowagę. Wyszłam szybko z wanny i się położyłam, zmoczyłam usta woda, stopniowo przechodziło, chociaż byłam blisko omdlenia. Gdy wyszłam już z łazienki, położyłam się i strasznie szybko bilo mi serce, dopiero po ok.30 min byłam w stanie wstać i normalnie funkcjonować. Takie coś zdarzyło mi się już parę razy. Na pewno coś ze mną jest nie tak. Dodam jeszcze, że wypada mi strasznie dużo włosów ale to już chyba nie w tym rzecz, ale nie wiem co. Anemia czy co? Dodam, że jestem nastolatka.    
ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Niedokrwistość, potocznie nazywana anemią (łac. anaemia) jest to zespół objawów chorobowych, który polega na stwierdzeniu niższych od normy wartości hemoglobiny, erytrocytów i ich następstw.
Wyróżnia się niemal 100 odmiennych typów niedokrwistości. W związku ze zróżnicowanymi przyczynami wystąpienia choroby, dzieli się ją jednak na trzy główne grupy: niedokrwistość pokrwotoczna (spowodowana utratą krwi), niedokrwistość wynikająca ze zmniejszonego wytwarzania krwinek czerwonych i zaburzeń wytwarzania hemoglobiny, niedokrwistość spowodowana skróconym czasem życia czerwonych krwinek.
Niedokrwistość pokrwotoczna, jak sama nazwa wskazuje, spowodowana jest utratą krwi. Wśród przyczyn różnorodnych typów niedokrwistości znajdują się: deficyt witamin (szczególnie B12 i kwasu foliowego) i żelaza, uwarunkowania genetyczne, uboczne efekty działania leków, przebyte choroby i urazy.
Główne objawy niedokrwistości to: bladość skóry, bladość spojówek oka, zmniejszona sprawność ruchowa, zadyszka po wysiłku, senność, apatia, szum w uszach, mroczki, płytki oddech, kłopoty z koncentracją i pamięcią, omdlenia, stany podgorączkowe, bóle w okolicy serca, uczucie zimna, depresja. Objawy charakterystyczne dla anemii spowodowanej niedoborem żelaza to: łamliwość włosów i paznokci, zmiany na błonie śluzowej języka, gardła, zajady, wysuszenie skóry.

Anemię diagnozuje się na podstawie badań krwi dostarczających informacji o poziomie czerwonych krwinek i hemoglobiny. Skuteczne leczenie wymaga określenia przyczyn schorzenia, ustala się je na podstawie analizy karty chorobowej, wywiadu z pacjentem i innych badań krwi.

Leczenie jest zależne od rodzaju anemii, jeśli jest ona wynikiem innego schorzenia, należy skupić się na wyleczeniu choroby podstawowej. Konieczne jest wyleczenie źródła krwawienia, gdy ono stanowi powód niedokrwistości (usunięcie polipa jelita grubego, leczenie choroby wrzodowej). Terapeutyczne przedsięwzięcia obejmują także modyfikację diety, suplementację składników odżywczych i witamin. Stosowane są preparaty zawierające żelazo.

Niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza stanowi 80% chorób tego rodzaju, nierzadko anemia pojawia się w wyniku stosowania niewłaściwej diety. Doskonałym źródłem żelaza dobrze przyswajalnego przez nasz organizm są chude mięso i wędliny, a także wątroba. Wchłanianie żelaza zwiększa witamina C, duża jej ilość znajdziemy w: papryce, natce pietruszki, brokułach, pomidorach, truskawkach, cytrusach, czarnej porzeczce.

Produkty o średniej zawartości żelaza to: drób, mięso, kasze, warzywa, o dużej zawartości zaś: podroby, warzywa strączkowe.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.

Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Z jakiego powodu nie mam okresu?

Witam 7 września miałam okres 12 mi się skaczył,mnialam pieszczoty i inne wytrysk nie było okres mam co 35 dni . 16 wzięłam escapelle po 5 dniach dostałam krwawienia. 3 dni trwało .dziś powinnam dostać okres spóźnia się 5 dni czy po dabletce escapelle czy. Ciąża proszę o pomoc test wykazał negatywny wynik po 34 dniach od zdarzenia,
KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

skoro test ciążowy daje negatywny wynik po 34 dniach od zbliżenia, to nie jest Pani w ciąży. Po takim czasie testy ciążowe są już z pewnością wiarygodne niezależnie od rodzaju testu, jaki Pani wykonała.

Tabletka Escapelle należy do antykoncepcji awaryjnej. Zawiera ona sporą dawkę hormonów, dlatego może wpływać na kolejny cykl miesiączkowy. W związku z tym okres może nie wystąpić w spodziewanym terminie. Dodatkowo mogą wystąpić skutki uboczne, takie jak: nudności, plamienia między miesiączkami, bóle brzucha, zawroty głowy czy tkliwe piersi.

Proszę cierpliwie poczekać na miesiączkę, a jeśli nie pojawi się ona w najbliższym czasie, warto odwiedzić ginekologa.

Brak okresu po Escapelle to częsty problem, o czym świadczy ilość pytań na ten temat. Oto one: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-okresu-po-zazyciu-tabletki-escapelle, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-okresu-po-zastosowaniu-tabletki-escapelle, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-okresu-pomimo-zastosowania-escapelle.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego mam dziwne objawy po zapaleniu zatok?

Jakieś trzy tygodnie temu chorowałam na zapalenie zatok i od tamtej pory boli mnie głowa po prawej stronie na przodzie. Co to może być jeszcze? Do tego ciężko się oddycha. Proszę o szybką odpowiedź. Ciśnienie mam dobre.    
ponad rok temu

Witam!

Być może ból głowy związany jest z niewyleczonym jeszcze stanem zapalnym zatok. Trudności z oddychaniem nie są charakterystyczne dla problemów z zatokami, dlatego też trudno się odnieść do tego objawu. Najlepiej, aby zgłosiła się Pani do lekarza, który po zbadaniu Pani będzie mógł określić przyczynę problemu.

Pozdrawiam
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty