Z mamą po śmierci jej ojca dzieją się dziwne rzeczy. Jak jej pomóc?

Od kilku dni moja matka ma dziwne dolegliwości. Non stop zastanawia się/myśli nad rzeczami typu: "dlaczego stoi to auto tutaj?", "dlaczego przejeżdża tędy traktor?", "dlaczego w sklepach jest mniej towaru?", " co się dzieje, że ludzie na nią dziwnie patrzą?" itp., zadaje mi też pytania: "czy ona jest nienormalna?".

Mówi, że czuje, że coś się dzieje dziwnego w jej otoczeniu i wiele innych tego typu pytań. Ma bezsenne noce, jest zamknięta w sobie. Jeżeli oczekuje od niej odpowiedzi to odpowiada niezrozumiale, krótkimi odpowiedziami. Martwię się o nią i nie wiem do czego zakwalifikować tę chorobę. Jeszcze tydzień temu była normalną, kochającą matką, a teraz po śmierci ojca (dziadka) dzieją sie z nią dziwne rzeczy. Proszę o szybką i fachową pomoc!

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Trudno mi zdiagnozować problem opierając się na tak krótkim opisie. Najlepiej byłoby skonsultować mamę u psychiatry oraz neurologa.

Opisywana zmiana zachowania mamy może byc związana z reakcją na sytuację stresową, ale może też wynikać np. ze zmian niedokrwiennych mózgu. Jeśli mama leczy się, np. na choroby układu krążenia, należałoby wykluczyć przyczynę niedokrwienną. Psychiatra przeprowadzi proces diagnostyczny i może np. zapisać leki na bezsenność.

Z pozdrowieniami

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak pomóc mamie po śmierci taty?

Moja mama od ponad roku jest wdową. Mój tato zmarł dosyć nagle i był to dla nas szok. Ona do tej pory się chyba z tego nie pozbierała. Nie wychodzi z domu, zakupy robi raz w tygodniu żeby nie musieć wychodzić. Albo czyta albo ogląda telewizję. Martwię się o nią - jest osowiała. Nie wiem jak jej pomóc, namówić na wyjście z domu, porozmawianie z kimś, a może nawet terapię. Boję się, że ma depresję. Proszę o wskazówki.
ponad rok temu
Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!
Utrata bliskiej osoby jest zawsze bolesnym doświadczeniem. Jeżeli Pani ojciec umarł nagle, to nie dziwię się, że mama mogła zareagować szokiem. Żałoba po śmierci kogoś bliskiego trwa zazwyczaj od roku, do nawet dwóch lat. Niektórym całe życie trudno pogodzić się ze śmiercią bliskiego. Jeżeli Pani mama po ponad roku od śmierci męża nie może się pozbierać, nie wychodzi z domu, unika spotkań z ludźmi, jest smutna, przygnębiona, osowiała, zaniedbuje codzienne obowiązki, to być może wpadła w depresją po śmierci męża. Najlepiej by było, gdyby Pani mama skorzystała ze wsparcia psychoterapeuty i przepracowała na spotkaniach stratę męża. Proszę ją zachęcić do konsultacji z terapeutą. Może pójść Pani razem z mamą, by dodać jej otuchy. Zachęcam też do przeczytania artykułów:
http://portal.abczdrowie.pl/jak-przezyc-smierc-bliskiej-osoby http://portal.abczdrowie.pl/jak-zyc-po-stracie-bliskiej-osoby http://portal.abczdrowie.pl/smierc-bliskiej-osoby-a-depresja
Pozdrawiam!

0

Rok to czas, kiedy trwa naturalna żałoba. Zwykle po upływie tego czasu powoli zaczyna się poprawiać. Nie ma ścisłej granicy- czasem trwa to dłużej, czasem krócej. To zrozumiałe, że się Pan/Pani martwi. Mówił/a to Pan/Pani mamie?
Można zacząć od rozmowy, opowiedzenia o tym jak ja się z tym czuje, zapytania, co ona czuje, czego by potrzebowała itp. Powiedzenia tez o tym jak to wygląda z zewnątrz, być może zaproponowania fachowej pomocy. Zależnie od tego jak mama zareaguje podejmować dalsze kroki.

0

Dzień dobry. Jak rozumiem mama od ponad roku pozostaje jakby na uboczu życia. Telewizja czy lektura książek prawdopodobnie służą temu, by nie dopuszczać do siebie prawdy, bardzo dla niej bolesnej. Obniżony nastrój, brak zainteresowania codziennym życiem mogą sugerować stan depresyjny. Wygląda na to, że mama nie przeżyła żałoby i stale pozostaje w takim stanie zawieszenia. Jak najbardziej wskazana jest dla niej rozmowa z kimś życzliwym, kto zapyta o samopoczucie, o to jak znosi samotne życie bez męża. Ważne, aby dopuściła wszelkie uczucia związane z tą śmiercią i aby osoba, która będzie z nią rozmawiać nie chciała jej przede wszystkim pocieszyć, ale przyjąć wszystkie jej uczucia związane z żałobą (żal, rozpacz, złość, smutek). Może to być ktoś bliski, może to być terapeuta.
Pozdrawiam i życzę powodzenia

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak pomóc ojcu, który uroił sobie, że mama go zdradza?

witam, mój ojciec skonczył 56 lat, zawsze był ciężki w kontaktach ale teraz juz nie da sie z nim wytrzymać, uroił sobie ze mam go zdradza, prawie nie spi, sledzi ja, co kilkanascie minut sprawdza jej telefon, nawet jedzi kilkadziesiat km pod jej pracę zeby zobaczyc co mama robi w drodze na przystanek autobusowy, robi awantury w domu, grozi ze jej zrobi krzywde albo zabije, płacze w nocy, jak mama wspomina mu się o lekarzu to kaze mamie isc do psychiatry, co mamy zrobic?jak pomóc?
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,

Bezwzględnie Pana ojciec powinien znaleźć się pod opieką lekarza psychiatry.
Proszę rozważyć np.: wspólne udanie się do lekarza (wraz z mamą), bądź skorzystać z możliwości wizyty domowej. Muszą Państwo sami ocenić co/kto najbardziej jest w stanie namówić ojca na wizytę.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty