Jak pomóc sobie i mamie po śmierci ojca?

kilka lat temu zmarł mój ojciec. od tego czasu ciężko mi jest poradzić sobie ze wszystkim co spadło na moją głowę. moja mama jest całkowicie zależna ode mnie, a mnie coraz częściej to przeszkadza. o wszystkim muszę decydować sama, wszystkiego dopiulnować i sprawdzić. jestem tym zmęczona, chciałabym wszystko rzucić, ale wiem że nie mogę. jak mam sobie z tym poradzić? co zrobić, żeby pomóc sobie i mamie?
ponad rok temu

Zastanawia mnie, czy zależność, brak aktywności pani mamy jest wynikiem straty męża, czy to typowe dla jej funkcjonowania. Jeśli to pierwsze to uważam, że mama powinna udać się do psychologa by uporać się z przedłużającą się żałobą. Polecam także książkę: Yalom "Patrząc w słońce". Pani także może skorzystać z pomocy specjalisty by spojrzeć na swoją sytuację z dystansu i zdecydować co pani chce robić a czego nie chce. Pozdrawiam.

Dzień dobry!
Nie wyjaśniasz z jakich powodów mama jest całkowicie zależna od Ciebie. Czy są to przyczyny obiektywne - ciężka choroba, całkowita niezdolność podjęcia pracy lub samodzielnego mieszkania? Jaki charakter ma ta zależność - emocjonalny, finansowy, fizyczny? Czy mama ma oprócz Ciebie inne bliskie osoby, które mogą ją wspierać, spotykać się z nią? Czy mama ma możliwości, umiejętności, które mogłaby rozwijać, aby stać się bardziej samodzielna?
Po śmierci ojca i męża, obu Wam trudno dostosować się do nowej sytuacji. Być może warto, abyście oboje skorzystały z pomocy psychologicznej. Mama - dla lepszego radzenia sobie z utratą, żałobą i być może depresją, a także w poszukiwaniu drogi do samodzielności. Nie musi czuć się bezradna! Ty - dla ukojenia swojego przemęczenia, przeciążenia sytuacją rodzinną, poczuciem całkowitej odpowiedzialności za matkę.
Pozdrawiam!