Zaburzenia odżywiania a utrata miesiączki i senność

mysle ze mam jakies zaburzenie odzywiania, tyje w szybkim tempie bez mozliwosci spadku wagi nawet o gram, stracilam okres rok temu w wyniku odchudzania jak sadze i od tamtego czasu tyje, boli mnie cos w glowie i chociaz rezonans magnetyczny niczego nie wykazal to jednak zanika mi pamiec, jestem senna ,mam duze owlosienie ale mam duzo energii,mysle ze w wyniku jedzenia duzej ilosci bialka , niedozywilam wystarczajaco mozgu,hormony i tarczyca w normie ale czyzby brakowalo dhea? prosze o podpowied

Dzień dobry. Aby doradzić coś konkretnego, niezbędny jest wywiad dietetyczny, dlatego zapraszam na konsultacje. Radykalne odchudzanie i eksperymentowanie z dietami na własną rękę może prowadzić do niebezpiecznych zaburzeń w organizmie. Po pierwsze prowadzi do niedoborów ważnych witamin i minerałów w organizmie. Przez to może Pani się czuć senna oraz mieć kłopoty z pamięcią i koncentracją. Przebiałczenie organizmu prowadzi do zakwaszenia oraz wypłukiwania z organizmu ważnych pierwiastków (wapń, magnez). Szybkie tycie może być spowodowane wieloma czynnikami. Być może to również efekt jojo w wyniku zbyt drastycznej diety i zbyt szybkiego odchudzania. Powinna Pani wykonać morfologię (być może ma Pani anemię). Szybkie tycie oraz duże owłosienie mogą być także objawami zespołu policystycznych jajników (PCOS). Dlatego zalecałabym wizytę u lekarza. To, co może Pani zrobić już dziś to wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych:
- Należy spożywać 4-5 posiłków dziennie. Powinny one zawierać jak najwięcej warzyw (zwłaszcza w postaci surowej) oraz 1-2 porcje owoców dziennie.
- Bardzo ważne jest śniadanie jak najszybciej po przebudzeniu. Kolację należy spożyć najpóźniej 2-3 godziny przed snem.
- Należy unikać podjadania między posiłkami.
- Dziennie należy wypijać ok. 2 litrów płynów, najlepiej wodę mineralną niegazowaną (między posiłkami). Można też pić soki warzywne. Należy unikać słodkich napojów. Soki owocowe raz na jakiś czas, najlepiej świeżo wyciskane.
- Codziennie należy spożywać produkty zbożowe pełnoziarniste (m.in. kasze: gryczana, jaglana, jęczmienna, płatki owsiane, płatki jaglane, gryczane, ryż pełnoziarnisty, otręby, chleb razowy).
- Codziennie zaleca się 2-3 porcje chudego nabiału: chudy twaróg, jogurt, kefir, maślanka.
- Codziennie należy spożywać oleje roślinne na zimno (jako dodatek np. do surówek i sałatek): oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany, olej rydzowy, olej z awokado. Wskazane są również niewielkie ilości orzechów i pestek oraz niewielka ilość masła. Nie należy używać margaryn. Sojusznikiem w spalaniu tłuszczu jest także olej kokosowy (zachęcam do przeczytania artykułu: www.dietetycy.org.pl/olej-kokosowy/)
- Kilka razy w tygodniu można spożywać chude mięso i jaja oraz 2-3 razy w tygodniu tłuste ryby morskie. Należy ograniczyć tłuste mięso czerwone.
- Minimum raz w tygodniu wskazane są rośliny strączkowe (fasola, groch, soja, bób, soczewica, ciecierzyca).
- Przyprawy i inne produkty, które wspomagają spalanie tłuszczu to: cynamon, kurkuma, chili, imbir, pieprz, sok z cytryny, ocet jabłkowy.
- Należy ograniczyć spożycie pieczywa i makaronów oraz wyeliminować dania typu fast-food, wyroby cukiernicze, słodycze, słone przekąski, tłuste sosy, produkty wysokoprzetworzone (np. zupki instant w proszku) oraz alkohol.
- Zdrowe przepisy znajdzie Pan na blogu: www.zdrowapasja.blogspot.com.
Pozdrawiam serdecznie.