Zaburzenia schizofreniczne u mężczyzny

Witam. mój ojciec już od kilku lat wykazuje zaburzenia schizofreniczne( ma urojenia, manię prześladowczą- ,,tajna policja"itp,wycofał się całkowicie z życia społecznego, nie jest nawet ubezpieczony zdrowotnie,objawy nasilają się, staje się agresywny a nie ma mowy by namówić go na wizytę u lekarza. Co robić w tej sytuacji?Gdzie się udać? Dodam, że mieszkam osobno, a on ze swoją matką która jest już starszą osobą i boi się cokolwiek zrobić. Jest zastraszona przez niego. Bardzo proszę o odpowiedź.

Potrzebne skierowanie do szpitala psychiatrycznego wypisane przez lekarza psychiatrę lub rodzinnego po osobistym badaniu w domu pacjenta, jeżeli ma zaburzenia psychiczne i zagraża sobie lub innym, to skierowanie na leczenie jest bez zgody pacjenta -zgodnie z art.23 ustawy o ochronie zdrowia psych. Leczenie w takim przypadku jest bezpłatne, a w szpitalu pomogą starać się o jakiś zasiłek z tytułu choroby lub rentę. Moim zdaniem w tej sytuacji nie ma innej możliwości pomocy.