Zamrażanie posiłków dla niemowlaka

Witam. Czy mozna zamrazac jedzonko ze sloiczkow lub zrobione własnoręcznie ? Przygotowuje posiłki 4 miesiecznemu synkowi i słyszałam ze moge zamrazac takie jedzonko w kostkarce do lodu a potem Zamrożone porcyjki podgrzewać i podawac dziecku. Czy to tez tyczy sie sloiczkowego jedzenia ? Czy to bezpieczne ?

Oczywiście może Pani mrozić jedzenie przygotowane w domu - będzie ono z dużym prawdopodobieństwem bardziej wartościowe od gotowego jedzenia ze słoiczków. Proponuję jednak nie stosować do tego żadnych specjalnych urządzeń (gdyż nie może Pani zapewnić ich higieniczności), ale wychłodzone i wyporcjowane jedzenie włożyć do zamrażarki (i nastawić ją na intensywniejszą pracę). Nie polecam tego zabiegu w stosunku do jedzenia ze słoiczków, gdyż jego wartość odżywcza nie przewiduje dodatkowych zabiegów przed spożyciem i w ten sposób może Pani znacząco obniżyć zawartość witatumin i składników bioaktywnych w diecie dziecka. Przed spożyciem żywności zamrożonej polecam ją przegotować, celem zapewnienia maksymalnej sterylności posiłku. Przygotowując jedzenie proszę zwrócić uwagę na jakość surowców (dlatego jedzenie ze słoiczków uchodzi za lepsze dla dzieci, gdyż pomimo teoretycznie niższej wartości odżywczej w wyniku sterylizacji wszystkie surowce przechodzą bardzo rygorystyczne badania pod kątem zawartości potencjalnych toksyn, pestycydów i innych zanieczyszczeń). Polecam kupować warzywa i mięso w zaufanych miejscach (i tu lepsze są często duże sieci handlowe o wysokich normach w zakresie jakości niż surowce tzw. "naturalne, ze wsi" uprawiane zaraz przy drodze lub obok domu sąsiada notorycznie palącego śmieci). Prosżę też nie obawiać się delikatnego przyprawiania jedzenia - dzieci nie muszą jeść bezsmakowych papek, a delikatne zioła korzystnie wpływają na układ trawienny.