Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 5 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Przygotowania do badania endoskopowego

Badanie endoskopowe wykonywane jest w celu oceny stanu narządów wewnętrznych. Jak należy przygotować się do takiego badania? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta na ten temat.

Funkcjonowanie jelit może jest związane z całością spożywanego pożywienia, choć mięso i tłuszcz nie powinny znacząco wpływać na pasaż przez przewód pokarmowy. Być może występują inne czynniki wpływające negatywnie na cykl wypróżnień. Sugerowałabym na początek zadbać podaż błonnika pokarmowego w diecie oraz odpowiednią ilość wody, a jeżeli nie przyniesie to ulgi to zgłosić się do specjalisty, który pomoże przeanalizować całokształt sytuacji i dobrać odpowiednie postępowanie.

Specjalistka żywienia człowieka. Udziela porad dietetycznych.
0

Witam!
Zaparcia mogą być powodowane przez wiele czynników, są to między innymi: niska aktywność fizyczna, dieta uboga w płyny i błonnik (znajdujący się w warzywach i produktach pełnoziarnistych tj.ryż brązowy, pieczywo razowe, makaron razowy, płatki owsiane). PRODUKTY ZAPIERAJĄCE, czyli produkty powodujące spadek perystaltyki jelit to:mocna herbata bez cukru, napar z suszonych czarnych jagód, czerwone wytrawne wino, kakao na wodzie (zawiera teobrominę, która mocno zapiera),tarte jabłko, marchew gotowana, czarne porzeczki, gruszki, borówki, banany, dynia (owoce i warzywa bogate w garbniki i pektyny), kisiele, żelatyna, galaretka, suchary. Wymienione produkty mogą wpływać na problemy z wypróżnianiem. Polecam spożywać produkty bogate w błonnik (produkty pełnoziarniste, otręby, warzywa), pić wystarczającą ilość płynów (szczególnie wody) oraz zadbać o zwiększoną aktywność fizyczną.
Po więcej porad zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam, dietetyk Patrycja Sankowska

Dietetyk medyczny. Absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
0

Witam. Odstawienie mięsa raczej nie ma związku z zaparciami, ale odstawienie tłuszczu może mieć na to wpływ. Tłuszcz to bardzo ważny składnik w diecie i jeśli nie ma konkretnych przeciwwskazań, to nie należy go eliminować, a jedynie zamienić szkodliwy tłuszcz na zdrowy tłuszcz. Tłuszcze szkodliwe znajdują się m.in. w: tłustym mięsie, tłustych sosach, margarynach, potrawach smażonych, daniach typu fast-food i instant, w wyrobach cukierniczych, słodyczach, chipsach. Oprócz tego należy ograniczyć tłusty nabiał (śmietana, tłuste sery). Zaś źródła zdrowego tłuszczu, który powinien się znaleźć w codziennej diecie to: nierafinowane oleje roślinne np. olej rzepakowy, oliwa z oliwek, olej lniany, olej rydzowy, olej kokosowy, a ponadto orzechy i pestki np.: migdały, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, pestki dyni, sezam, siemię lniane, słonecznik, a także tłuste ryby morskie 2-3 razy w tygodniu. Oprócz tego bardzo ważna jest codzienna podaż błonnika, którego źródłem są przede wszystkim warzywa, owoce, rośliny strączkowe i produkty zbożowe pełnoziarniste. Do tego należy wypijać odpowiednią ilość płynów, ok. 1,5-2 litrów wody mineralnej niegazowanej dziennie. Pozdrawiam i zapraszam na bloga ze zdrowymi przepisami: www.zdrowapasja.blogspot.com

Specjalista ds żywienia człowieka.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy