Zatrzymanie miesiączki u osoby otyłej

Witam . Zatrzymanie się miesiączki u osoby otyłej . Jaki może być powód ? Cytologia robiona nic nie wyszło . Pod koniec kwietnia wizyta u ginekologa . Jakie badania powinnam zrobić przed wizytą by lekarz mógł już coś wiedzieć więcej . I kolejne pytanie jakie badanie powinien zrobić lekarza na wizycie . Dziękuje

Redakcja abcZdrowie

Witam, niestety brak miesiączki może mieć związek z otyłością – po dokładne wytłumaczenie odsyłam do odpowiedzi naszego eksperta dietetyka, w tym miejscu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-miesiaczki-u-osoby-puszystej. Otyłość może nieść za sobą skutki endokrynne i niestety wymaga leczenia. Brak miesiączki jest tylko jednym ze skutków zbyt dużej masy ciała, o czym może Pani przeczytać w jednym z naszych artukułów: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-otylosci. Inne możliwe powody zaniku miesiączki (poza ciążą oczywiście) to zespół policystycznych jajników, hiperprolaktynemia czy problemy z tarczycą – nadczynność lub niedoczynność. By stwierdzić PCOS, lekarz wykonuje USG transwaginalne – jeśli stwierdzi w jajnikach obecność niepękniętych pęcherzyków Graffa, to kolejnym krokiem będzie zlecenie pacjentce badań hormonalnych. Hiperprolaktynemia, czyli podwyższone stężenie prolaktyny, wymaga zbadania jej poziomu we krwi. W przypadku chorób tarczycy – oznaczenie poziomu TSH na początek wystarczy. Zachęcam do zapoznania się z sugestią naszego eksperta w odpowiedzi na pytanie internautki: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-badania-hormonow-z-krwi-mozna-wykonac-oprocz-tsh-i-prolaktyny-przy-zaburzeniach-miesiaczki. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.