Zatrzymanie mowy i brak kontaktów z rówieśnikami u 5-latki po pójściu do szkoły

Mam problem z 5-latka, ktora od czasu pojscia do szkoly zamknela sie w sobie i nie rozmawia z rowiesnikami oraz nauczycielami. Mysle, ze uzym szokiem byl dla niej sam fakt pojscia do szkoly. Martwi mnie to, poniewaz myslalam ze ta zmiana (przebywanie wsrod dzieci) wplynie pozytywnie na rozwoj osobowy mojej coreczki a tymczasem ona zrobila krok w tyl. Sadze tez ze problem moze miec swoje podloze w przeszlosci, bowiem starsza corka byla i chyba nadal jest chorobliwie zazdrosna o mlodsza siostre.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Jeśli córka przestała nagle rozmawiać z dziećmi i nauczycielami to być może mamy tu doczynienia z mutyzmem. Zwykle jest on związany z lękiem i towarzyszy trudnym wydarzeniom jakie miały miejsce. Trzeba skonsultować sie z psychologiem dziecięcym by sprawdzić czy faktycznie może to być tego rodzaju zaburzenie czy nie.
Pozdrawiam AM