Kalorie w spaghetti z oliwą i papryczką chili

Dzień dobry, chciałbym zadać pytanie dotyczące kalorii w spaghetti z oliwą i papryczką chili. Od dłuższego czasu staram się zdrowo i przede wszystkim dietetycznie odżywiać, przeszedłem na dietę, ponieważ miałem już sporą nadwagę graniczącą z otyłością. Przez cały czas jednak uczę się które produkty są zdrowe, a których lepiej jest unikać. Staram się sporo czytać o zdrowym odżywianiu i wybierać na posiłki te produkty, które rekomendowane są jako dietetyczne. Mam natomiast pytanie odnośnie kalorii w spaghetti, ogólnie w makaronach. Czy makaron z oliwą i papryczką chili będzie bardzo kalorycznym pomysłem na obiad? Wiem, że tego typu posiłek nie jest super kaloryczny i na pewno nie powinienem sobie pozwalać na niego zbyt często ale z drugiej strony zastanawiam się czy raz na jakiś czas mógłbym sobie w ten sposób dogodzić, ponieważ bardzo lubię spaghetti :) Będę wdzięczny za odpowiedź na moje pytanie. Pozdrawiam.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witaj,
Szklanka ugotowanego makaronu spagetti to 185 kcal, jeżeli dodasz 1 łyżkę oliw z oliwek to kaloryczność zwiększy śię do 270kcal. Papryczka chili to minimalna ilość kalorii do 1 kcal. Jeśli do porcji makaronu dodasz 1 dużego pomidora to danie będzie ciekawsze i zdrowsze (320kcal). To nie jest duża kaloryczność dla osoby, której dzienne zapotrzebowanie wynosi około 2000kcal. Pamiętaj jednak że taki obiat nie zawiera pełnowarościowego białka. Pozdrawiam, Aneta Kościołek

Wszystko zależy od tego, jaką ilość tego dania zjesz. Możesz to w prosty sposób policzyć, używając poniższych danych :)
1. Szklanka makaronu to różna wartość kaloryczna w zależności od rodzaju użytego makaronu:
szklanka makaronu pełnoziarnistego świderki - ok. 110 kcal
szklanka makaronu pełnoziarnistego penne - ok. 180 kcal
szklanka makaronu razowego spaghetti - ok. 190 kcal
szklanka makaronu żytniego "muszle" - ok. 180 kcal
szklanka makaronu białego nitki lub łazanki- ok. 200 kcal
W przypadku makaronu jest też 1 podstawowa zasada, musi być ugotowany al dente.
Makaron al dente polecany jest dla osób odchudzających się i chcących zdrowo się odżywiać.
Takie ugotowanie nie powoduje, że makaron mniej kalorii od tego rozgotowanego, po prostu organizm potrzebuje więcej czasu na strawienie produktów, które są mniej przetworzone i wtedy dłużej czuje się syty (niższy indeks glikemiczny).
I jeszcze taka ciekawostka: przelewanie makaronu wodą zmniejsza zawartość substancji odżywczych! Najlepiej delikatnie go odcedzić lub nakładać od razu łyżką z garnka.
2. Oliwa - kaloryczność różnych rodzajów oliwy jest bardzo zbliżona do siebie
1 łyżeczka oliwy to ok. 40 kcal
1 łyżka oliwy to ok. 80 kcal
3. Papryka chili:
Papryka chili swój ostry smak zawdzięcza substancji zwanej kapsaicyną, która ma wiele dobroczynnych właściwości.
Jeśli spojrzeć na tę przyprawę pod kątem kaloryczności:stymulując wytwarzanie ciepła w organizmie przyspiesza metabolizm tłuszczów w organizmie.
Inne jej właściwości określane są mianem leczniczych, ma bowiem działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, antyrakowe, korzystnie wpływa na układ krążenia oraz trawienny, a także pomaga w przeziębieniach.
Podsumowując:
Zakładając, że zjesz 1 szklankę makaronu z 1 łyżką oliwy, zjesz ok. 200-300 kcal.