Związek z chłopakiem, który jest egoistą

Witam. Nie wiem czy dobrze trafiłam, ale potrzebuję poradzić się specjalisty.. Od prawie roku jestem z chłopakiem. Uczymy się w liceum. Na początku wszystko układało się dobrze, jednak po jakimś czasie zauważyłam, że jest on strasznym egoistą, czasem nie liczy się w ogóle z moim zdaniem, a swoje uważa za najsłuszniejsze. Ostatnio bardzo zaczęło mi to przeszkadzac, jednak próbuje z nim nieustannie o tym rozmawiac. Twierdzi, że się stara, żebym dala mu trochę czasu na zmianę..

Frank Barton

Oczywiście,że w każdym związku potrzeba czasu i jeżeli się kochacie i nie dochodzi pomiędzy wami do większych ekscesów patologicznych powinniście sobie smiało poradzić w życiu. Jesteście w wieku,w którym często wydaje się nam,że juz wszystko wiemy, a tak w rzeczywistości wciąż kształtujemy swoje charaktery. Życie to szkoła i uczymy się go na co dzień od nowa. Bardzo dobrze,że próbujesz rozmawiać na ten temat z partnerem, to jedyny sposób na poprawienie relacji. Ale "najwiekszy ambaras aby obu chciało na raz" Dlatego nie możesz zbytnio naciskać podczas rozmów i nie zadawać pytań w stylu KGB,ponieważ to może pogorszyć sytuację. Proponuję zacząć jakieś wspólne hobby,sport,taniec, cos łączącego Was z przyjemnością odczuwaną po wysiłku fizycznym,czy zabawie. W tan sposó wasze umysły stworzą sobie pozytywne wzorce oparte na podstawie waszych pozytywnych akcji,interakcji,a przede wszystkim, pozytywnego myslenia. Sa to metody proste i tanie dlatego polecam wszystkim chcącym poczuć się lepiej ze sobą.

Wszystkiego dobrego

Franciszek Bartkiewicz

Witam serdecznie,

Bardzo dobrze, że mówisz mu o tym. Ważne jest aby otwarcie mówić o swoich potrzebach. Kiedy tego nie robimy ławo przez pryzmat uczucia podporządkować się partnerowi. Często też jest tak, że z lęku przed byciem zostawionym możemy nie mówić o tym co jest dla nas ważne. Jesteście bardzo młodzi i na pewno musicie jeszcze się siebie nauczyć jednakże warto aby Twój chłopak nie zwlekał z zobaczeniem czego potrzebujesz.
Warto otwarcie rozmawiać oraz nagradzać za każdą zmianę którą zobaczysz. Dobrze byłoby abyś również zastanowiła się i porozmawiała z nim jak on się czuje w tym związku i z czego może wynikać jego dotychczasowe zachowanie (być może został nauczony, że jego zdanie jest najważniejsze).

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Mochnaczewska

www.anna-mochnaczewska.bloog.pl

Szanowna Pani,
bardzo dobrze, że próbuje Pani rozmawiać ze swoim chłopakiem o tym co Pani przeszkadza. Podstawą dobrego związku jest właśnie efektywna komunikacja. Nie wiem w jaki sposób przejawia się jego egoizm (czy dotyczy to formy spędzania wolnego czasu, czy może chodzi o jakieś inne aspekty dotyczące Państwa związku)? Jak Pani reaguje w takich sytuacjach, czy ulega mu, kiedy ten forsuje swoje racje? Czy robi Pani coś wbrew swojej woli, pomimo że nie ma Pani na to ochoty? Owszem, związek to iście na kompromisy, ale nie za wszelką ceną. Czasem trzeba postawić na swoim. Ciężko mi się odnieść do tego co Pani napisała, bo brakuje kontekstu. Przykładu konkretnych sytuacji. Jeśli chłopak, mówi że potrzebuje trochę czasu to może warto dać mu okazję wykazać się dobrą wolą, przez jakiś czas nie poruszać tematu, sprawdzić czy naprawdę się stara. Jeśli źle się Pani czuje w tej sytuacji, może warto by porozmawiać z psychologiem i bliżej przyjrzeć się sprawie, czy aby na pewno problemem jest tylko egoizm chłopaka. Serdecznie Panią pozdrawiam.

Witam,

dla obydwojga Państwa to zapewne jedne z pierwszych doświadczeń funkcjonowania w poważnym związku. Warto dać sobie szansę na dotarcie się związku, obydwoje Państwo uczą się wspólnego życia, a to z reguły zajmuje trochę czasu. To bardzo dobrze, że walczy Pani o swoje racje, najwyraźniej skutecznie, skoro chłopak zamierza postarać się nauczyć zwracania baczniejszej uwagi na Pani zdanie. Proszę sobie odpowiedzieć, czy warto dać mu szansę – proszę przypomnieć sobie te wszystkie jego dobre cechy, z których powodu zdecydowała się Pani z nim być, a potem tworzyć związek przez ostatni rok. Może to pomóc Pani znalezieniu w sobie cierpliwości.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

To dobrze, że Pani to widzi i o tym mu mówi. Chłopak zapewnia, że się zmieni - a czy widzi Pani, że się zmienia? Samo zapewnienie to za mało.
Jeśli Pani potrzeby są pomijane, proszę o nie walczyć. Czy Pani chłopak się z nimi liczy?
Gdy mu Pani powie o nich - czy weźmie je pod uwagę? Czy zrobi coś w kierunku, by Pani było lepiej?
W związku ważne jest obustronne dbanie o swoje potrzeby. Proszę uważnie obserwować chłopca i docenić, gdy się postara wykazać więcej zrozumienia, wsparcia.
Pozdrawiam.