Dzień Dobry Pani,
Na bazie tego, co Pani napisała, wnioskuję, że być może nieumiejętnie rozmawia Pani z chłopakiem.
Możliwe jest, że Pani chłopak nawet nie wie, co dla Pani jest ważne i jakie są Pani potrzeby...
Ważne jest, aby rozmowa między Wami była na zasadzie "teraz", czyli wtedy gdy pojawia się dla Pani trudność sytuacyjna, to Pani od razu to komunikuje chłopakowi i od razu mówi, jak się czuje, w związku z tą sytuacją i wyraża Pani swoją potrzebę, na przyszłość.
Istotny jest komunikat, żeby był spokojny, nie oceniający i mówiący o Pani potrzebie.
Życzę Pani skutecznej komunikacji z chłopakiem,
Irena Mielnik-Madej
Rodzina pochodzenia zawsze jest ważna, jednak ma Pani rację, w związku druga połowa powinna być równie mocno doceniana i szanowana.
Czasem zdarza się jednak, że zapominamy o własnych potrzebach i zanadto angażujemy się w życie ukochanej osoby. Ważne jest by odkryła Pani czego oczekuje od chłopaka i mówiła mu Pani o tym wprost. Np. "Chciałabym, abyśmy więcej czasu spędzali razem" rzucone podczas rozmowy niczego nie zmieni, ponieważ nie ma w tym zdaniu konkretów. Można powiedzieć: "Chciałabym, abyśmy więcej czasu spędzali razem. Co powiesz na spacer/ kino/ basen/ wyjście do wspólnych znajomych itp.?" Warto też poruszyć wątek odmiennego traktowania Panią przez chłopaka: "Zauważyłam, że ostatnio traktujesz mnie inaczej, bo.. (tu proszę podać konkretne przykłady co się zmieniło). Zastanawiam się czym to jest spowodowane?" Zdania te wypowiadamy oczywiście spokojnie, bez złości i pretensji.
W sytuacjach kiedy partner nieco nas zaniedbuje, warto zająć się sobą, zadbać o własne zainteresowania, o aktywność fizyczną, zrobić coś na co nigdy nie było czasu. Takie aktywności z pewnością wpłyną na poprawę Pani nastroju, co zostanie zapewne szybko zauważone przez partnera.
Witam Panią. W Pani poście moją uwagę zwróciła pewna zmiana, która nastąpiła w Pani 3-letnim związku. Wnioskuję, że nie od początku związku doświadczała Pani takiej różnicy pomiędzy osobami z rodziny Pani chłopaka a Panią. Myślę o dwóch możliwych źródłach takiej sytuacji. Pierwsze, że od pewnego czasu to zachowanie Pani chłopaka mogło się zmienić a drugie, że Pani oczekiwania co do uwagi, bliskości i poświęcanego czasu mogą być większe. Bardzo proszę zwracać uwagę na czas, miejsce, warunki do tego typu rozmów. Jeśli podejmowane przez Panią próby rozmowy nie przyniosą pozytywnych skutków proszę pomyśleć o bezpośrednim kontakcie z psychologiem. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/
Wygląda na to, że Pani chłopak ma bliskie więzi z rodziną, co moim zdaniem dobrze o nim świadczy, co więcej, raczej też dobrze rokuje dla Pani, gdyż ma dobrą podstawę wewnętrzną do bliskiej relacji z innymi, w tym z Panią. Sugeruję starać się stawać coraz ważniejszą osobą dla swego partnera, poprzez zaangażowanie w jego sprawy, wspólne pasje i zajęcia, budowanie bliskich relacji z ludźmi, którzy są dla niego ważni- jego przyjaciół i rodziny. Postępując w ten sposób, ma Pani duże szanse aby za jakiś czas stać się równie lub bardziej ważna od nich. Mając pretensje o relacje chłopaka z rodziną, tocząc ciągłe dyskusje na ten temat raczej Pani tego celu nie osiągnie, wręcz przeciwnie może zrazić go do siebie.Pozdrawiam
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak pomóc chłopakowi w jego trudnej sytuacji z rodziną? – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Propozycja zamieszkania z chłopakiem i jego rodziną – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jak zmienić zachowanie chłopaka? – odpowiada Mgr Sylwia Nowak
- Brak akceptacji związku przez rodzinę – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Czy jest szansa, że chłopak jeszcze zmieni zdanie? – odpowiada Mgr Ilona Olczak
- Czy mam problemy z zaufaniem? – odpowiada Mgr Beata Kot
- Jak pogodzić rodzinę przed świętami? – odpowiada Mgr Mariola Ciesielska
- Dlaczego mój chłopak jest małomówny? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Jak poradzić sobie z brakiem akceptacji chłopaka przez rodzinę? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Dlaczego chłopak nie chce się do mnie odzywać? – odpowiada Mgr Agata Pacia (Katulska)
artykuły
Prof. Izdebski: Podczas świąt powiedzmy najbliższym, że są dla nas naprawdę ważni
- Święta są doskonałą okazją, aby okazać sobie
Koronawirus: Bezpłatne porady psychologiczne NFZ. Przetestowaliśmy, jak to działa
W związku z pandemią koronawirusa oraz gwałtownym
Najczęstsze błędy psychoterapeutów, czyli jak nie marnować czasu i pieniędzy
Decyzja o szukaniu pomocy psychologicznej jest zwy