Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 1 , 8 9 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Biopsja szpiku: Pytania do specjalistów

Wynik trepanobiopsji szpiku 45-letniej osoby

Dzień dobry.co znaczy wynik z trepanobiopsji .Szpik o komórkowości 50% .stosunek linii M:E jak 3;1.obecne są śródmiąższowe skupienia z komórek plazmatycznych[CD138 ,CD20-] stanowiąc ok.10% utkania komórkowego szpiku.czy to jest diagnoza szpiczaka mnogiego.i gdzie najlepiej się udać?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Podejrzenie MDS po zrobieniu biopsji szpiku kostnego

Witam, Po zrobieniu biopsji szpiku kostnego podejrzenie MDS, następnie kolejne badanie tym razem cytogenetyczne w celu postawienia diagnozy, okazało się że kariotyp jest prawidłowy 46,XX[20]. Moje pytanie brzmi: Jeżeli kariotyp jest prawidłowy to nigdy nie zachoruje na MDS? Czy kariotyp może się zmienić? Dziękuję
odpowiada 2 ekspertów:
Dr n. med. Michał Kąkol
Dr n. med. Michał Kąkol
Lek. Zbigniew Żurawski
Lek. Zbigniew Żurawski

Złamanie kręgosłupa a trudności z ustaleniem przyczyny

Witam, skończyłem 60 lat, mam złamany trzon Th5 z osteolizą itd. Jestem po licznych badaniach : USG, PET, TK, biopsji szpiku z biodra i tkanki z L1, itd. Cały czas lekarze przypuszczją, że przyczyną są zmiany nowotworowe, ale praktycznie... Witam, skończyłem 60 lat, mam złamany trzon Th5 z osteolizą itd. Jestem po licznych badaniach : USG, PET, TK, biopsji szpiku z biodra i tkanki z L1, itd. Cały czas lekarze przypuszczją, że przyczyną są zmiany nowotworowe, ale praktycznie do tej pory nie potwierdzają tego wyniki. Czy możliwe jest, że złamanie nastąpiło z powodu osteoporozy, ale badaniem zajęli się lekarze bardzo dobrze wykształceni i wysoce wyspecjalizowani, którzy nie dopuszczają tak prostych chorób i przyczyn.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Ławnicka
Lek. Izabela Ławnicka

Podwyższony poziom płytek krwi

Witam, od około 1,5 roku mam w wynikach krwi podwyższony poziom płytek krwi. Najwięcej miałam 650 tys. Miałam wykonaną biopsje szpiku i podejrzewana NS została wykluczona. Wynik biopsji szpiku i badan genetycznych w początku. Miałam również wykonane USG jamy brzusznej... Witam, od około 1,5 roku mam w wynikach krwi podwyższony poziom płytek krwi. Najwięcej miałam 650 tys. Miałam wykonaną biopsje szpiku i podejrzewana NS została wykluczona. Wynik biopsji szpiku i badan genetycznych w początku. Miałam również wykonane USG jamy brzusznej i wszystko było dobrze. Poziom żelaza we krwi jest prawidłowy. CRP wynosi 5. OB wynosiło w ostatniej morfologii 22. Co może być przyczyną tak długo utrzymującej się nadplytkowosci ?

Czy istnieje możliwość wytworzenia się przeciwciał przeciwko szpikowi kostnemu?

Czy istnieje możliwość wytworzenia się przeciwciał przeciwko szpikowi kostnemu?

Interpretacja wyników biopsji szpiku kostnego

Proszę o interpretacje wynikow biopsji.szpik sredniej gestosci.Ukł czerwonokrwinkowy przytlumiony.w szerego plytkotworczym spotyka sie po 3-5-7 megakariocyty w polu widzenia.Obecne cienie komorkowe.Ukł. plytkotworczy megakariocyty-0,5.K.niezroznicowane-0,4.Uklad granulocytowy:mieloblasty-1,6.Promielocyty-1,8.Mielocyty obojetnochlonne-9,8.Metamielocyty obojetnochlonne-10,2.Paleczkowate obojetnochlonne-12,8.Podzielone obojetnochlonne-26,4.Podzielone kwasochlonne-3,0.Ukł.Limfocytowy-limfocyty-13,0.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Obecna 9% populacja komórek limoidalnych o 2 morfologiach

Wynik biopsji szpiku. Ukł.czerwonokrwinkowy22%,normo- i megaloblastyczny, z wyraźną przewagą pierwszego, częściowe zahamowanie na poziomie erytroblasta polichromatofilnego. Ukł.granulocytarny56%, dojrzewający bez zaburzeń proporcji między szczeblami. Obecna ziarnistość toksyczna. Limfocyty 13%. Obecna 9% populacja komórek limoidalnych o 2 morfologiach:niewielka cytoplazma-duże jądro i obfita... Wynik biopsji szpiku. Ukł.czerwonokrwinkowy22%,normo- i megaloblastyczny, z wyraźną przewagą pierwszego, częściowe zahamowanie na poziomie erytroblasta polichromatofilnego. Ukł.granulocytarny56%, dojrzewający bez zaburzeń proporcji między szczeblami. Obecna ziarnistość toksyczna. Limfocyty 13%. Obecna 9% populacja komórek limoidalnych o 2 morfologiach:niewielka cytoplazma-duże jądro i obfita jasna cytoplazma i drobne ziarnistości. Megakariocyty różnokształtne. Niediagnostyczny. Proszę o analizę.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Zbigniew Żurawski
Lek. Zbigniew Żurawski

Biopsja szpiku z mostka a powikłania

Czy biopsja szpiku wykonana z mostka może przynieść jakieś powikłania?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy dziecko w wieku 13 lat może zostać dawcą szpiku?

Czy dziecko w wieku 13 lat może zostać dawcą szpiku???
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Igor Madej
Dr n. med. Igor Madej

Biopsja szpiku kostnego a powiększona śledziona i wątroba

Jestem przed hospitalizacją na oddziale hematologicznym gdzie będę miała biopsję szpiku i diagnostykę. W obrazie krwi wg hematologa mam limfocytozę, eozynofilie i neutropenię także fibrynogen jest dużo poniżej normy,podwyższony INR,DDimery i stężenie IgM. Mam powiększoną śledzionę i wątrobę. 2... Jestem przed hospitalizacją na oddziale hematologicznym gdzie będę miała biopsję szpiku i diagnostykę. W obrazie krwi wg hematologa mam limfocytozę, eozynofilie i neutropenię także fibrynogen jest dużo poniżej normy,podwyższony INR,DDimery i stężenie IgM. Mam powiększoną śledzionę i wątrobę. 2 razy byłam hospitalizowana na innym oddziale wykluczono ch. zakaźne,wirusy,reumatyczne,alergie itd wszystko co możliwe. Jakie mogą być podejrzenia choroby,po co biopsja szpiku w moim przypadku?Proszę o odp
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Katarzyna Szymczak
Lek. Katarzyna Szymczak
Lek. Tomasz Stawski
Lek. Tomasz Stawski

Czy po biopsji szpiku można od razu chodzić i prowadzić samochód?

czy po biopsji szpiku można od razu chodzić i prowadzić samochód?

Obszar zwyrodnienia tłuszczowego szpiku w górnej części trzonu

czy to rak ?w tylno-górnej części trzonu kręgu L1 widoczny obszar wielkości ok 11mmhypointensywny w sekwencjach T1 i T2 zależnych mogący odpowiadać ogniskowemu zwłóknieniu szpiku .Obszar zwyrodnienia tłuszczowego szpiku wielkości ok.20 mm w tylno-górnej części trzonu kręgu L2 o typie... czy to rak ?w tylno-górnej części trzonu kręgu L1 widoczny obszar wielkości ok 11mmhypointensywny w sekwencjach T1 i T2 zależnych mogący odpowiadać ogniskowemu zwłóknieniu szpiku .Obszar zwyrodnienia tłuszczowego szpiku wielkości ok.20 mm w tylno-górnej części trzonu kręgu L2 o typie Modic . poza tym sygnał szpiku uwidocznionych kręgów prawidłowy . Panie Doktorze fragment wyniku rezonansu magnety. czy może mi Pan wyjaśnić co to wszystko znaczy czy to rak ? proszę o wyjaśnienie opisu
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Zbigniew Żurawski
Lek. Zbigniew Żurawski

Biopsja szpiku i nadpłytkowość

Zostałem skierowanie do szpitala na biopsję szpiku. Nadpłytkowość 510-580 w ciągu ostatnich 6 miesięcy, wcześniej 450-490. Reszta wyników łącznie z żelazem i INR w normie. Nie miałem zlecanej głębszej diagnostyki typu rozmaz krwi, OB, CRP. Inne schorzenia przewlekłe:... Zostałem skierowanie do szpitala na biopsję szpiku. Nadpłytkowość 510-580 w ciągu ostatnich 6 miesięcy, wcześniej 450-490. Reszta wyników łącznie z żelazem i INR w normie. Nie miałem zlecanej głębszej diagnostyki typu rozmaz krwi, OB, CRP. Inne schorzenia przewlekłe: łojotokowe zapalenie skóry, alergie na pyłki, dyskopatia lędźwiowa z przewlekłym bólem. Nie biorę żadnych leków wpływających na szpik. Jakie mniej inwazyjne kroki powinienem podjąć? Czy pobranie szpiku jest już konieczne?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Górkiewicz-Kot
Lek. Izabela Górkiewicz-Kot

Podwyższone WBC u 42-letniego mężczyzny

Mężczyzna lat 42.W grudniu 2012r.leżałem w szpitalu miałem bardzo złe wyniki .Robiono mi kolonoskopię,gastroskopię,biopsję szpiku,p.kom.okładz. żoł.,p.czyn. wew.castle wszystko wyszło dobrze.Stwierdzili że był brak witaminy B12.Brałem ją do kwietnia 2014r.W lipcu 2013r.robiłem morfologię było wszystko ok.Jestem obecnie... Mężczyzna lat 42.W grudniu 2012r.leżałem w szpitalu miałem bardzo złe wyniki .Robiono mi kolonoskopię,gastroskopię,biopsję szpiku,p.kom.okładz. żoł.,p.czyn. wew.castle wszystko wyszło dobrze.Stwierdzili że był brak witaminy B12.Brałem ją do kwietnia 2014r.W lipcu 2013r.robiłem morfologię było wszystko ok.Jestem obecnie po badaniu morfologii i niepokoi mnie zbyt wysokie WBC. WBC 14,3 (4-10),NEU 11,2 78,3% (1,50-8,00) 45-75%,LYM2,14 15%(,600-4,10)18-50%,MONO,674 4,71%(200-3,00)3-12% .Reszta ok.
odpowiada 1 ekspert:
 Aleksander Ropielewski
Aleksander Ropielewski

Podejrzenie choroby autoimmunologicznej a biopsja szpiku

Czy przy podejrzeniu choroby autoimmunologicznej lub układowej z podłożem autoagresji zostaje wykonana biopsja szpiku?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Zbigniew Żurawski
Lek. Zbigniew Żurawski

Co zrobić, żeby zostać dawcą szpiku?

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad tym i postanowiłam napisać... Co zrobić żeby zostać dawcą szpiku?
odpowiada 1 ekspert:
 Aleksander Ropielewski
Aleksander Ropielewski

Wyniki badań krwi a konieczność biopsji szpiku

Proszę o pomoc,moje wyniki: leukocyty-3,84tys/ul erytrocyty 3,96mlm/ul hemoglobina 10,5 g/dl hematokryt 33,8 MCV 85,4fl MCH 26,5 pg MCHC 31,1G/DL płytki krwi 345 tys/ul limfocty 36,7% limfocyty 36,7% neutrocyty 45,9% monocyty 13,8% eozynofile 3,1% bazofile 0,5% limfocyty 1,41tys/ul neutrocyty 1,76 tys/ul... Proszę o pomoc,moje wyniki: leukocyty-3,84tys/ul erytrocyty 3,96mlm/ul hemoglobina 10,5 g/dl hematokryt 33,8 MCV 85,4fl MCH 26,5 pg MCHC 31,1G/DL płytki krwi 345 tys/ul limfocty 36,7% limfocyty 36,7% neutrocyty 45,9% monocyty 13,8% eozynofile 3,1% bazofile 0,5% limfocyty 1,41tys/ul neutrocyty 1,76 tys/ul monocyty 0,53tys/ul eozynofile 0,12tys/ul bazofile 0,02 tys/ul RDW 18,1%,PDW 10 fl,MPV 9,4fl, P-LCR 20,4 % PCT 0,32%żelazo 7,1 OB 34,na nic nie choruję,czy konieczna jest BIOPSJA SZPIKU?
odpowiada 1 ekspert:
Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński

Czy podczas pobrania szpiku do badania może być uszkodzone biodro?

Czy podczas pobrania szpiku do badania może być uszkodzone biodro?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Zbigniew Żurawski
Lek. Zbigniew Żurawski

Wynik biopsji szpiku 56-letniej osoby do analizy

Biopsja szpiku kostnego - interpretacja. Moja mama ma ok. 56 lat, zmaga się z przewlekłą białaczką szpikową. Kolejny raz zmienili jej leki- najpierw Glivec, obecnie Nibix. Najnowsze badanie: "szpik przeciętnie bogato-grudkowy i -komórkowy. W obrębie właściwych ukł. krwiotwórczych nie... Biopsja szpiku kostnego - interpretacja. Moja mama ma ok. 56 lat, zmaga się z przewlekłą białaczką szpikową. Kolejny raz zmienili jej leki- najpierw Glivec, obecnie Nibix. Najnowsze badanie: "szpik przeciętnie bogato-grudkowy i -komórkowy. W obrębie właściwych ukł. krwiotwórczych nie stwierdza się istotnych zmian, szczególnie odmłodzenia w ukł. granulocytarnym. Nieliczne erytroblasty wykazuja żaburzenia hemoglobinizacji. odczyn ze str. niebieskich makrogafów. Jak to interpretwować? Z góryziękuje
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Krzysztof Szmyt
Lek. Krzysztof Szmyt

Wynik biopsji szpiku kostnego 55-letniej osoby do analizy

Linia czerwonokrwinkowa bogata,erytropoeza normoblastyczna z dyskretnymi cechami dyserytropoezy w czesci ukladu komorek.KomorkiCD34 pojedyncze,rozproszone.Megakariocyty(CD61 )liczbowo w granicach normy,obok postaci prawidłowych spotyka sie formy male z hipolobulacjami jader. W podscielisku delikatnie podkreslony rysuek wlokien retiku.w szpiku obecne rozproszone limf.T stanowia ok15%kom.szpiku i... Linia czerwonokrwinkowa bogata,erytropoeza normoblastyczna z dyskretnymi cechami dyserytropoezy w czesci ukladu komorek.KomorkiCD34 pojedyncze,rozproszone.Megakariocyty(CD61 )liczbowo w granicach normy,obok postaci prawidłowych spotyka sie formy male z hipolobulacjami jader. W podscielisku delikatnie podkreslony rysuek wlokien retiku.w szpiku obecne rozproszone limf.T stanowia ok15%kom.szpiku i pojedyncze limfocyty B. Kom.plazmatyczne wyst.w rozprosz. i w postaci drobnych skupien wokol naczyn
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Igor Madej
Dr n. med. Igor Madej
Patronaty